Kultura

„Kraina Nocy i Dni” w Wodyniach

Siedlce Śr. 22.11.2023 17:36:57
22
lis 2023

17 listopada w Wodyniach odbył się event filmowy „Kraina Nocy i Dni”. Wydarzenie odbyło się w budynku po starej plebanii, który został kupiony i wyremontowany przez organizatora, Stowarzyszenie Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku. Piątkowy wieczór był okazją do oficjalnej inauguracji Domu Pracy Twórczej SOKIALówka. Organizatorzy podkreślają, że ich marzeniem jest stworzyć miejsce na wzór Domu Pracy Twórczej „Reymontówka”.

Event Filmowy „Kraina Nocy i Dni” rozpoczęty został „walcem Barbary”. Melodia, której pierwsze takty malują w wyobraźni obraz Serbinowa. Wieczór prowadziła Prezes Stowarzyszenia Kamila Śmieciuch, która przedstawiła zebranym gościom historię tego miejsca. Podczas całego wieczoru podziwiać można było wystawę sprzętu fotograficznego, filmowego Pawła Przewoźnego, który ze swojej kolekcji wybrał trzy kamery i opowiedział o nich zebranym. Kamera – AGFA MOVEX 16 – kamera, która widziała śmierć. Model kamery, z której korzystał fotograf Wilhelm Brasse. Trafił on do Auschwitz i tak będąc więźniem fotografował innych więźniów przed śmiercią. Kamera Kinamo 35, to model kamery, z której korzystali Powstańcy Warszawscy. Taki sam egzemplarz kamery znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Kamera filmowa Bell and Howell 70 DR 16 mm używana przez australijskiego korespondenta wojennego i fotografa Neila Davisa.

Punktem kulminacyjnym Eventu filmowego „Noce i Dnie”, był wywiad z twórcą filmu Jerzym Antczakiem. Mimo, że wywiad nie odbył się jak pierwotnie zakładano online (z powodów rodzinnych), to i tak dostarczył uczestnikom wiele wzruszeń. Rozmowę z Mistrzem przeprowadził wieloletni prezes Stowarzyszenia Hubert Pasiak we współpracy z Pawłem Przewoźnym. Była to bardzo naturalna rozmowa, zawierająca wiele sentymentalnych wspomnień jak kręcono film, ale również przemyśleń, życiowych rad wspaniałego człowieka, którym niewątpliwie jest Jerzy Antczak. Podczas wywiadu podkreślał, że jest wdzięczny tym, którzy troszczą się o pamięć jego filmu. Wywiad w całości będzie udostępniony na portalu społecznościowym Stowarzyszenia.

Po oficjalnej części nastąpiło zwiedzanie obiektu, gdzie można było podziwiać Izbę Pamięci filmu „Noce i Dnie.

Zimowa aura, blask świec, muzyka na żywo w wykonaniu duetu Forma i charyzma Pana Jerzego Antczaka sprawiły, że wieczór ten na długo zapadnie w pamięć zgromadzonych gości.

Patronat honorowym nad wydarzeniem objęli: Wójt Gminy Wodynie Wojciech Klepacki oraz Wójt Gminy Zbuczyn Hubert Pasiak. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Katolickie Radio Podlasie oraz Podlasie24.pl.



Inf. pras.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.