Katedra Siedlecka: Petr Eben „Hiob na organy”
Siedlce
Pt. 11.10.2024 13:09:27
11
paź 2024
paź 2024
W sobotę, 19 października o godzinie 18:45 w Katedrze Siedleckiej perełka dla melomanów: „Hiob na organy” skomponowany przez Petra Ebena. Wydarzenie będzie atrakcją Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Ukończona w 1987 roku kompozycja Hiob na organy i mówcę, stanowi drugi po Fauście większy cykl filozoficzny twórczości organowej Petra Ebena. Utwór ten, podobnie jak inne jego dzieła organowe, powstał w oparciu o improwizacje koncertowe. Twórca osadza biblijną historię Hioba w muzyce, przeplatając osiem części organowych fragmentami ze starotestamentalnej Księgi Hioba wygłaszanych przez Mówcę.Petr Eben (1929-2007) zaliczany jest do najbardziej znanych współczesnych, czeskich kompozytorów. Jego twórczość obejmuje wszystkie gatunki muzyczne od opery, poprzez oratorium i symfonię koncertową, na mszy i koncercie organowym kończąc.
Sam autor tak pisze o wybranym fragmencie z Pisma Świętego: „Księga Hioba urzekła mnie z trzech powodów: z jednej strony ze względu na społeczną i teologiczną rewolucję, jaką reprezentowała w tamtym czasie, ponieważ do tej pory każdy biedny i chory, każdy cierpiący był uważany za opuszczonego przez Boga i ukaranego przez Boga; z drugiej strony byłem pod głębokim wrażeniem głębokiego dramatu tej księgi, która raz na zawsze dostarcza klucza do przetrwania próby wiary; i wreszcie, uważam tę księgę za bardzo aktualną, ponieważ dostarcza odpowiedzi na jedno z najtrudniejszych pytań w życiu aż do naszych czasów: Dlaczego zło może przytrafiać się dobrym ludziom? Księga Hioba nie tylko pokazuje znikomość osobistego cierpienia w kontekście wydarzeń na świecie, ale przede wszystkim Boga, który jest po stronie cierpiącego; który nie prosi Hioba o aprobatę cierpienia, a jedynie o jego znoszenie, i który objawia się jako ten, który cierpi, znosi i pomaga przezwyciężyć cierpienie”.
Pod względem muzycznym Eben wykorzystuje kilka chrześcijańskich melodii, takich jak Wer nur den lieben Gott lässt walten, Veni creator spiritus i Kristus, příklad pokory. Kompozytor, zamiast ciągłego, programowego przedstawiania historii, dzieli utwór na osiem części. Każda z nich nawiązuje do konkretnego fragmentu z Księgi Hioba i związana jest z tematem, który wprost zaznaczony jest w jej tytule:
I. Przeznaczenie, II. Wiara, III. Przyjęcie cierpienia, IV. Tęsknota za Śmiercią, V. Rozpacz i zrezygnowanie, VI. Tajemnica Stworzenia, VII. Pokuta i zrozumienie, VIII. Nagroda Boga.
Wystąpią: Mikołaj Ciombor, Bartosz Grzywacz, Piotr Thel, Mateusz Rzewuski, Adam Szczepański.
0 komentarze