Kościół

Żołnierze Wyklęci nie chcieli żyć jako niewolnicy

Siedlce Czw. 02.03.2023 07:18:41
02
mar 2023

Aby zachować wolność i żyć w pokoju nie wolno odejść od Bożego Prawa - mówił biskup siedlecki Kazimierz Gurda podczas Mszy św. za Ojczyznę, która była sprawowana 1 marca w środę wieczorem w Kościele Garnizonowym w Siedlcach z racji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wspólna modlitwa była momentem zatrzymania się nad tajemnicą męstwa i miłości do Polski w życiu Żołnierzy Niezłomnych oraz prośby do Boga o dar nieba dla nich.

W Eucharystii uczestniczyły poczty sztandarowe na czele z dowództwem i żołnierzami 18. Dywizji Zmechanizowanej im. generała broni Tadeusza Buka w Siedlcach oraz przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych i służb mundurowych.

Biskup siedlecki na początku homilii nawiązał do przeżywanej 160. Rocznicy Powstania Styczniowego. Wskazał, że żołnierze walczący w oddziałach partyzanckich czasu II wojny światowej, byli tymi, którzy kontynuowali walkę podjętą przez powstańców styczniowych.

Żołnierze Wyklęci nie chcieli Polski, zależnej od władz komunistycznych. Dlatego pozostali wierni przysiędze wojskowej i postanowili walczyć o niepodległą Ojczyznę. - Najwięksi miłośnicy Ojczyzny, nasi bohaterowie byli skazywani przez zniewolone sądy na śmierć i rękami swych rodaków mordowani. Jednocześnie skazywani na zapomnienie - wskazał bp Gurda.

- Dzisiaj nasi bohaterowie odzyskują twarz. Odnajdywane są ich miejsca pochówku, mają swe pogrzeby. Odzyskują należne im miejsce w historii naszej Ojczyzny. Wolna Polska potrafi oddać należną cześć swym bohaterom - mówił biskup siedlecki.

Wspólna modlitwa oraz złożenie kwiatów i apel pamięci są wyrazem naszej wdzięczności za miłość do Polski, którą Żołnierze Niezłomni pokazali przykładem swego życia. To dziękczynienie za dar wolności, którym dzisiaj się cieszymy. Dostrzegając ich cierpienie dla suwerenności Polski jesteśmy wezwani, aby doceniać wolność, która została nam dana. - To dzięki niej sami możemy decydować o naszym losie, historii i Ojczyźnie. Możemy wykorzystać nasz potencjał naukowy i gospodarczy dla rozwoju naszych regionów i całej Ojczyzny. To wszystko nas cieszy. Jednocześnie zauważamy jak łatwo jest stracić to, co mamy; jak łatwo jest utracić wolność. Doświadczenie wojny w Ukrainie jest tego przykładem. Obyśmy nie przestali być czujni i nie utracili mądrości. Oby dobrobyt, zachłyśnięcie się wolnością nie doprowadziły do lekceważenia Bożego Prawa, do odrzucenia prawdy pochodzącej od Boga, do lekceważenia dobra, na które On wskazuje - akcentował ksiądz biskup.

W nawiązaniu do odczytanej Ewangelii, bp Kazimierz Gurda wskazał, że Pan Jezus przypomina nam, że potrzebujemy życia Bożym Prawem. Trwanie przy Bogu jest źródłem radości serca i wolności. Naszym życiem wskazujmy na Chrystusa jako znak ocalenia.

Po Mszy św. zebrani przemaszerowali pod pomnik poświęcony żołnierzom Armii Krajowej, poległym i zamordowanym w walce z komunistami w latach 1944-1953, który znajduje się na Skwerze Wileńskim w Siedlcach. Tam złożono kwiaty oraz odbył się uroczysty Apel Poległych.





tekst: MW
Fot. KSkor/Piotr Grabowski

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.