Kościół

Wystartował Podcast Marzeń. Na początek rozmowa z ks. bpem Grzegorzem Suchodolskim

Siedlce Śr. 06.03.2024 16:02:51
06
mar 2024

- Kościół jest dla wszystkich. Nie może być konkurentem pomiędzy wieloma innymi partiami, dlatego nie może się też łączyć pomiędzy jedną, drugą, trzecią czy czwartą partią na wyłączność. Każdy mający swoje poglądy polityczne może przyjść do Kościoła, rozmawiać o swojej wierze i formować swoje sumienie zgodnie z tym, co głosi Kościół – podkreślał bp Grzegorz Suchodolski w pierwszym odcinku Podcastu Marzeń. Rozmowa dotyczyła obecności Kościoła we współczesnym świecie, szczególnie marzeń o duszpasterstwie młodzieży i lekcji religii w szkole. Podcast Marzeń jest dostępny do odsłuchania w serwisie YouTube i na platformie Spotify.

Oto co o projekcie Podcast Marzeń mówi jego autor:



W rozmowie z Kacprem Kowalczykiem biskup pomocniczy siedlecki podkreślał, że kiedy zaczynał pracę z młodzieżą w duszpasterstwie gromadziły się setki młodych ludzi, a dzisiaj często są to małe wspólnoty, a nawet pojedyncze osoby. Dlatego też w pracy z młodzieżą trzeba pamiętać, że młodzi dzisiaj wiele ryzykują, kiedy wybierają Kościół i nie są tylko przedmiotem nauczania katechetycznego czy duszpasterskiego. – Marzę, żeby nie zabrakło duszpasterzy, którzy będą towarzyszyć młodym, a nam biskupom żeby nie zabrakło mądrości w rozdzielaniu zadań w kryzysie powołań – mówił przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży – Jestem daleki od myślenia, że jak zawsze tak było, to nadal tak być musi. Jestem otwarty na marzenia młodych, które rodzi Duch Święty – Odnosząc się do adhortacji papieża Franciszka zachęcał do oratoryjnego sposobu pracy z młodzieżą.

Pytany o obecność religii w szkołach zaznaczał, że konfesyjna lekcja religii pomaga przekazywać prawdę objawioną także tej młodzieży, która nie chodzi do Kościoła. Przy czym nie jest to instrumentalne wykorzystywanie katechezy, bo młody człowiek ma prawo do tego, żeby usłyszeć, że jest Pan Bóg, który jest miłością, gdy formuje swój kręgosłup moralny.

Biskup Suchodolski, odnosząc się do dyskusji nad ograniczeniem liczby godzin lekcji religii w szkole, mówił: – Dzisiaj jestem za dwoma godzinami, ale nie uważam, że dwie godziny katechezy dadzą więcej wiary niż jedna godzina. Nie ma to aż takiego dużego znaczenia patrząc z perspektywy młodego człowieka. – Podkreślał jednak, że ważna jest dla niego również perspektywa katechetów, dla których praca w szkole jest źródłem utrzymania ich rodzin, stąd konieczność zagwarantowania okresu przejściowego w ewentualnych zmianach. Biskup Suchodolski mówił: – Na katechezie siejemy ziarno, ale wzrost jest w innej przestrzeni – więc bardzo ważne jest, aby religia w szkole prowadziła do środowiska żywej wiary w parafii.

Podcast Marzeń jest dostępny do odsłuchania w serwisie YouTube i na platformie Spotify.

YouTube: https://tiny.pl/dm9dp

Spotify: https://tiny.pl/dm9dl
------------------------------

Podcast Marzeń to autorski maturzysty z I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, stypendysty Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, laureata licznych olimpiad na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim - Kacpra Kowalczyka. Projekt powstaje dzięki wsparciu Fundacji „Nieprzeciętni”. Jego założeniem jest tworzenie w Internecie przestrzeni do spotkania młodego człowieka z różnymi ludźmi, aby rozmawiać z nimi o ich marzeniach odnoszących się do różnych dziedzin życia, marzeniach o Polsce, lepszej przyszłości, którą tworzymy już dzisiaj.

Podcast Marzeń wyrósł z marzeń autora, a szczególną inspiracją była książka papieża Franciszka „Powróćmy do marzeń. Droga ku lepszej przyszłości”. Nie byłoby jednak tego projektu, gdyby nie wsparcie Fundacji „Nieprzeciętni” na czele z ks. Radkiem Piotrowskim oraz otwartość Katolickiego Radia Podlasie.

Gościem pierwszego odcinka był biskup Grzegorz Suchodolski. Rozmowa dotyczyła marzeń o Kościele, duszpasterstwie młodzieży oraz katechezie w szkole. Natomiast kolejna, która ukaże się za dwa tygodnie, to wywiad z Miłoszem Kozikowskim, młodym działaczem społecznym, koordynatorem projektu Gadka Senacka, o marzeniach na Polskę, w której młodzi mają głos oraz na polską szkołę. Podcastu Marzeń można słuchać na platformach YouTube i Spotify, a bieżące informacje o projekcie znaleźć w mediach społecznościowych programu.

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Emma M Śr. 06.03.2024 15:00:45

Chyba nie tylko o katechetów chodzi... Jedna godzina w dzisiejszych czasach... Co jakiś czas przepadnie, bo wycieczka, koncert itp.... Wiem, o czym piszę!