Kościół

W Liturgii z pokorą stajemy przed Bogiem. III Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej

Siedlce Sob. 29.04.2023 17:01:28
29
kwi 2023

- Jako uczniowie Jezusa jesteśmy zaproszeni na spotkanie z Nim; na spotkanie, które dokonuje się w Liturgii - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. która była sprawowana w Sanktuarium św. Józefa w Siedlcach w ramach III Kongresu Służby Liturgicznej Diecezji Siedleckiej. W wydarzeniu uczestniczyło 400 młodych, przedstawicieli parafii z Kościoła siedleckiego, którzy na co dzień angażują się w życie liturgiczne swoich wspólnot.

W czasie Mszy św., 60 starszych ministrantów otrzymało błogosławieństwo księdza biskupa, aby pełnić funkcję ceremoniarza, do której pełnienia przygotowywali się przez miniony rok uczestnicząc w specjalnych spotkaniach organizowanych przez Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej. Ks. Łukasz Kwasowiec odpowiedzialny za to duszpasterstwo był głównym organizatorem wydarzenia.

- Jestem Panu Bogu wdzięczny za was drodzy kandydaci do posługi ceremoniarza; za to, że znaleźliście czas na przygotowanie do tak ważnej funkcji - mówił bp Kazimierz Gurda w homilii.  Biskup siedlecki przypomniał, że liturgia jest zawsze spotkaniem wspólnoty uczniów Jezusa z Nim samym. - On bowiem jest zawsze obecny w liturgii. Nasza ziemska liturgia, nasze oddawanie czci Bogu przez Jezusa Chrystusa, w Duchu Świętym łączy się z liturgią sprawowaną w niebie, gdzie Aniołowie, święci i błogosławieni oddają cześć Bogu. Do uczestnictwa w tej liturii jesteśmy zaproszeni - akcentował bp Kazimierz Gurda. -  Pan Jezus zaprasza każdego z nas, aby przyjść do Niego po słowa krzepiące, dające nadzieję. - Słowa ukazujące, że nie znajdujemy się w naszych trudnościach w sytuacji bez wyjścia. Także wówczas, gdy dotyka nas grzech - wskazał hierarcha. - Aby przyjść do Zbawiciela i wyznania mu naszych trudności i grzechów potrzebne jest serce pokorne, które zwróci się do Pana Boga z prośbą o pomoc. Przed Panem Bogiem zawsze stajemy z pokorą i miłością. Biskup przypomniał, że gdy uczestniczymy w liturgii spotykamy się z Bogiem. - Pamiętamy, że nasze gesty i liturgiczne czynności są wyrazem naszej wiary i miłości do Boga. Nie stajemy wobec Niego z lękiem, ale z szacunkiem, który wypełnia nasze serca - akcentował bp Gurda.

Przed Mszą św. konferencję do zebranych wygłosił ks. dr Łukasz Celiński. Punktem wyjścia wystąpienia była modlitwa ministranta przed służeniem. Analizując poszczególne wezwania, wskazywał na praktyczne przełożenie w życiu osób należących do liturgicznej służby ołtarza.



Po Eucharystii, w sali wielofunkcyjnej odbył się panel dyskusyjny w czasie którego przedstawiciele wspólnot i parafii – młodzież i dorośli – którzy pełnią różne funkcje liturgiczne, podzielili się swoim świadectwem wiary i miłości do Kościoła Chrystusowego. Wskazali także, jak posługa przy ołtarzu jest dla nich źródłem odkrywania życiowego powołania.

Przybyli na spotkanie mieli także okazję wysłuchać koncertu zespołu „Wyrwani z niewoli”, który tworzą Jacek „Heres” Zajkowski oraz Piotr Zalewski. Artyści hip-hopowi, którzy od wielu lat są obecni na scenie muzyki chrześcijańskiej, poza prezentacją swoich utworów, podzielili się swoim doświadczeniem wychodzenia z kryzysów, spotkania Pana Boga i świadczenia własnym życiem o miłości do Jezusa i Kościoła.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Marek Weresa

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.