Kościół

Siedlecka Caritas podsumowuje rok pomocy Ukrainie

Siedlce Pon. 06.03.2023 15:20:35
06
mar 2023

Już kilka dni po 24 lutego 2022 r., gdy wybuchła wojna w Ukrainie, Caritas Diecezji Siedleckiej ruszyła z pomocą uchodźcom, uciekającym w przerażeniu przed rosyjskim wojskiem. Organizacja podsumowuje rok intensywnej pomocy, w którą zaangażowali się zarówno pracownicy Caritas, wolontariusze jak i mieszkańcy diecezji. Pomoc napływała również z zagranicy.

Chcemy zamknąć pewien etap po roku pomocy i podsumować działania na rzecz Ukraińców i Ukrainie - mówi ks. Paweł Zazuniak, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej. Caritas to placówka, która w imieniu Kościoła niesie pomoc i my taką doraźną pomoc organizowaliśmy. Były to bezpłatne obiady, paczki żywnościowe, chemiczne, odzież, ale też pomoc długofalową, w tym pośrednictwo przy noclegach. Prowadziliśmy zbiórki na konto bankowe i do puszek. Pieniądze przeznaczone zostały m.in. na zakup pożywienia, odzieży dla uchodźców, paliwa do transportów, pokrycie innych kosztów związanych z pomocą. Potrzebujący i darczyńcy mogli dzwonić na naszą całodobową infolinię, gdzie udzielano informacji o tym, jak np. otrzymać wsparcie, czy załatwiać sprawy administracyjne- mówi ks. Paweł Zazuniak, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej.

Za pośrednictwem mediów, Dyrektor Caritas podziękował organizacjom, samorządom, które wspierały organizację oraz przedsiębiorcom, którzy kupowali żywność i niezbędne produkty. Słowa podziękowań popłynęły do każdego, kto nawet w najdrobniejszy sposób włączył się w pomoc na rzecz walczącej Ukrainy. „Każdy kto pomagał niech się czuje, że robiliśmy to razem”. Pomoc płynęła także od naszych rodaków z zagranicy, m.in. ze Szkocji, Irlandii czy Niemiec. Duszpasterze pracujący za granicą organizowali zbiórki niezbędnych rzeczy, które przywozili do Caritas diecezji siedleckiej.

W pomoc zaangażowane były wszystkie placówki Caritas w Siedlcach i Białej Podlaskiej.

SIEDLCE

W siedleckiej jadłodajni, prowadzonej przez Centrum Integracji Społecznej w Siedlcach i w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Siedlcach wydano uchodźcom z Ukrainy do końca 2022 r. 21 260 obiadów dwudaniowych. W tym czasie Caritas przekazała uchodźcom 13 200 pakietów – paczek żywnościowych i chemicznych. CIS objęło reintegracją zawodową ok. 50 osób z Ukrainy. Zapewniło też wsparcie psychologiczne. W dwóch świetlicach socjoterapeutycznych Caritas przebywało łącznie 14 dzieci ukraińskich, a 10 dzieci zostało objętych programami stypendialnymi. Ponadto dzieci z Ukrainy wzięły udział w koloniach letnich ph. „Wakacyjna Akcja Caritas”. Na terenie Siedlec do końca 2022 r. pośredniczono w zapewnieniu schronienia ok. 140 osobom – głównie w prywatnych domach i mieszkaniach. Organizacja współpracowała z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Siedlcach w organizowaniu i koordynowaniu zbiórek, transportów charytatywnych i noclegów. Transporty z darami przyjeżdżały z Niemiec, Szwajcarii, Szwecji, Szkocji i Hiszpanii zasilając magazyny darów, a następnie trafiały na Ukrainę. Znajdowały się w nich m.in. agregaty prądotwórcze, łóżka polowe, łóżeczka dla dzieci, łóżka rehabilitacyjne, a nawet komplety narzędzi chirurgicznych, ubrania medyczne i szafki szpitalne. Na terenie Miasta Siedlce w działania pomocowe zaangażowało się ponad 260 wolontariuszy: z Centrum Wolontariatu Caritas, z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Siedlcach i pracowników Caritas zaangażowanych wolontariacko. Pomoc aktywnie wspierało wiele placówek Caritas Diecezji Siedleckiej, m.in. Centrum Wsparcia czy Wypożyczalnie Sprzętu Rehabilitacyjnego.

Aktualnie Centrum Integracji Społecznej obejmuje wsparciem 43 osoby z Ukrainy, w ramach projektu „Razem Możemy Więcej” Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.


BIAŁA PODLASKA

W Bialskim Centrum Integracji Społecznej w 2022 r. przyjęto do realizacji zatrudnienia socjalnego 19 osób z Ukrainy. Utworzono tam sekcję handlową z nauką j. polskiego, dedykowaną ukraińskim uchodźcom i otworzono przy ul. Prostej 22 sklep „Smaki Ukrainy” z ukraińskimi specjałami. Na granicę polsko-ukraińską dowożono kanapki, chleby, wodę. Aktualnie bialskie Centrum Wolontariatu udziela korepetycje ukraińskim dzieciom ze szkół podstawowych.

Potężna siła w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży

To była spontaniczna pomoc. Na wolontariuszy można było liczyć o każdej porze dnia i nocy– mówił ks. Radosław Piotrowski, Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży, który wspólnie z wolontariuszką Igą Bielecką podsumował rok działań w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży.

Koordynowaliśmy pozyskiwanie noclegów. Wydaliśmy około 22 tysięcy obiadów (z różnych miejsc), paczki żywnościowe, chemię i leki. To była pomoc 24 godziny na dobę. Nikt nie liczył czasu i sił. Jest ciężko podsumować ten tok. Włączyliśmy się we wspólne działania z placówkami z naszego regionu– mówił duszpasterz młodzieży.
Ta pomoc nie zakończy się z końcem wojny. Ciężko jest podsumować coś, co nadal trwa. Biuro zmieniliśmy w dom dla osób, które uciekały z Ukrainy. Dla jednych był to tylko przystanek, dla innych był to dom na kilka tygodni. Patrzyliśmy na wiele rodzin i ich życiowych historii jak np. małżeństwa Ukrainki i Rosjanina. Patrzyłem jak oni doświadczają tego co trudne.

- To ksiądz był tym impulsem. Bez niego nie wiedzielibyśmy jak pomagać – mówiła Iga, wolontariuszka. Zaczęliśmy od akcji „za granice serc”. Była modlitwa i post. Później ruszyliśmy ze zbiórkami pościeli, żywności, leków. 1 marca 2022 roku wyjechał pierwszy transport na Ukrainę.

Zaprzyjaźniliśmy się z siostrami dominikankami z Czortkowa w Obwodzie Tarnopolskim – dodał ks. Piotrowski. Zbiórki trwały. Wychodziliśmy z kolejnymi pomysłami, jak akcja ubierz żołnierza Ukraińskiego. Nie sposób wymienić ludzi dobrej woli, którzy z całej Polski włączyli się w te działania. Wspomagaliśmy ludność cywilną i żołnierzy na froncie. Ostatni transport dotarł 4 lutego br.

Na zakończenie swojej wypowiedzi, ks. Radosław podkreślił, że jest dumny z młodych ludzi, którzy mieli w sobie gotowość, by poświecić swój czas wolny. Natomiast ks. Paweł Zazuniak był inspiracją dla nas wszystkich, Dzięki niemu miałem siłę na działanie. Zbliżyliśmy CDM i Caritas.

Pomagaliśmy, pomagamy i będziemy pomagać – podsumował spotkanie ks. Paweł Zazuniak, dyrektor Caritas.
----------------------------
Caritas we współpracy z parafiami diecezji siedleckiej zachęca obecnie do udziału w zbiórce świec, które - ze względu na zniszczenie znacznej części elektrowni na Ukrainie – są tam teraz niezbędne. Wystarczy przynieść świece do swojej parafii do 12 marca 2023 r.

Pomóc można wpłacając dowolną kwotę na konto bankowe 47 9194 0007 0027 9318 2000 0180 z dopiskiem „Ukraina”.



(AN)
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.