Kościół

Potrzebujemy przewodników duchowych. 204. Inauguracja Roku Akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej

Siedlce Śr. 11.10.2023 16:20:02
11
paź 2023

- Zostaliście przez Jezusa znalezieni i zaproszeni do współpracy z Nim w dziele zbawienia - mówił bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. w kaplicy WSD im. Jana Pawła II. Uroczysta Eucharystia stanowiła pierwszy punkt rozpoczęcia nowego roku formacyjnego w siedleckiej Alma Mater.

W środę, 11 października w uroczystym rozpoczęciu nowego roku akademickiego, uczestniczyli przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych; władze siedleckich uczelni wyższych oraz reprezentanci lokalnych służb mundurowych i lokalnych przedstawicieli instytucji życia społecznego. Do Nowego Opola licznie przybyli także kapłani związani z siedleckim seminarium.

Na początku homilii, bp Kazimierz Gurda przywołał postać św. Jana Pawła II – patrona WSD Diecezji Siedleckiej. Jego życie było żywym świadectwem Chrystusa – Zbawiciela człowieka. Źródłem, siłą do realizacji zadania głoszenia orędzia zbawczego była wielka zażyłość z Panem Jezusem.



Boże słowo wskazuje na ważność relacji pomiędzy nami a Bogiem. W nawiązaniu do odczytanej Ewangelii, biskup siedlecki wskazał, że Jezus – spełniając prośbę swych uczniów – zaczął wprowadzać ich w relację synostwa; będzie ich uczył tej więzi przez różne doświadczenia. - Jezus da im poznać, że synostwo Boże jest związane z pełnieniem woli Ojca; woli zbawienia świata i człowieka. Jezus wypełnił wolę Ojca, zbawił świat i człowieka, przez swe cierpienie. On pokonał grzech i otworzył dla człowieka i świata niebo. Ta relacja ojca do syna w którą wprowadził Jezus swych uczniów, przez modlitwę, której ich nauczył, pozwoliła im na zrozumienie zadania jakie Jezus przed nimi postawił. Zadanie uczestniczenia, podobnie jak On, w dziele zbawienia każdego człowieka - powiedział bp Gurda.

Zwracając się do kleryków, hierarcha wskazał, że alumni zostali przez Jezusa znalezieni i zaproszeni do włączenia się w wypełnienie woli Boga Ojca; misji zbawienia każdego człowieka. - Wy, zostaliście przez Jezusa znalezieni i zaproszeni do włączenia się w wypełnienie woli Ojca Niebieskiego, woli zbawienia człowieka […]. Jezusowi bardzo na was zależy. Jesteście mu potrzebni. Jesteście potrzebni tym, do których zostaniecie posłani. Panu Bogu za każdego z was dziękujemy - wskazał hierarcha.

- To Jezus – Boży Syn, poruszył wasze serce, przez swe słowo, spotkane osoby czy wydarzenia w których braliście udział. On do was mówił, dawał znaki. Wy odpowiadaliście, odczytywaliście, to co do was docierało. I daliście Jezusowi pozytywną odpowiedź. W ciągu seminaryjnego czasu Jezus będzie was wprowadzał w tajemnicę modlitwy, której nauczył swych uczniów. Będzie was prowadził na górę Tabor, będzie was zabierał ze sobą na Górę Oliwną, a będzie was także zabierał ze sobą na Kalwarię. Będzie was uczył, Jego zaangażowania w sprawy Ojca Niebieskiego, a najważniejszą jest zbawienie człowieka - akcentował bp Kazimierz Gurda.

Druga część inauguracji odbyła się w auli WSD. Po wejściu uroczystego orszaku akademickiego odśpiewano hymn państwowy. Przybyłych gości przywitał ks. dr Mariusz Świder – rektor siedleckiego seminarium. - W tej uczelni naszym pierwszym wykładowcą był i pozostaje nadal Jezus Chrystus, a jego Ewangelia podstawowym podręcznikiem. Lekturą nie tylko do przeczytania i zaliczenia, ale przede wszystkim do życia - mówił ks. Mariusz Świder w słowie wprowadzenia.

- Widzimy potrzebę swego rodzaju duchowych „anestezjologów” uśmierzających ból życia duchowego i znieczulających dobrem, zło tego świata. Potrzebujemy również „dietetyków” życia duchowego, którzy pomogliby nam rozróżnić co jest zdrowym pokarmem dla ducha, a co toksycznym niebezpieczeństwem. Potrzebujemy wreszcie „rehabilitantów” duchowym, bo któż z nas nie jest poraniony? Proszę mi wybaczyć te śmiałe porównania, ale chciałem powiedzieć, że potrzebujemy przewodników duchowych wiernych Chrystusowi i kochających Kościół! To jest nasz cel działania i w zasadzie jedyny kierunek kształcenia na tej uczelni - akcentował ksiądz rektor.



W czasie inauguracji nastąpiło oficjalne ślubowanie alumnów I roku. Sześciu kleryków w roku akademickim 2023/2024 rozpoczęło formację w WSD diecezji siedleckiej. Są to: Mateusz Koper – parafia Przemienienia Pańskiego w Łukowie; Damian Niepogoda – parafia św. Mikołaja Biskupa w Pruszynie; Oskar Patejuk – parafia bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej; Jan Pielak – parafia Przemienienia Pańskiego w Garwolinie; Miłosz Świątek – parafia Świętej Rodziny w Sobolewie; Paweł Trofimiuk – parafia św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej. Ślubowanie przeprowadził ks. mgr lic. Rafał Pietruczuk – prefekt roku propedeutycznego; zaś immatrykulacji dokonał – wraz z rektorem – ks. dr Mateusz Wyrzykowski, który reprezentował Akademię Katolicką w Warszawie.

Tradycyjnie, podczas rozpoczęcia nowego roku akademickiego, wręczono nagrodę dla autora najlepszej pracy magisterskiej, która została napisana i obroniona w siedleckim seminarium w minionym roku akademickim. Stypendium otrzymał ks. Jan Kociubiński za pracę magisterską „Prorok Jan Chrzciciel w nauczaniu Orygenesa na podstawie dzieła Commentarium in Evangelium Ioannis”. Nagrodę, w imieniu Kapituły Kolegiackiej Janowskiej, wręczył Scholastyk Kapituły – ks. prał. prof. dr hab. Edward Jarmoch.

Wykład inauguracyjny „Dlaczego i jak czytać Pismo Święte” wygłosił ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski - wybitny teolog i biblista, specjalista w dziedzinie egzegezy Starego Testamentu i relacji między Kościołem a judaizmem. Od 2005 r. jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W dorobku pisarskim ma książki, artykuły naukowe i popularnonaukowe, publicystykę oraz recenzje – łącznie ponad 3000 publikacji. W 2014 r. został laureatem prestiżowej Nagrody Ratzingera, którą watykańska Fundacja Josepha Ratzingera – Benedykta XVI przyznaje najwybitniejszym teologom świata.

Podczas prelekcji wskazał, że na kartach Pism Św. mamy zawarte ludzkie dzieje Bożej obecności. Żadna dziedzina teologii nie potrzebuje tak dużej erudycji, przygotowania, metod aby zrozumieć Pismo św. - Lektura Biblii to nie pokonywanie wątpliwości, ale doświadczenie tego czego doświadczyli autorzy ksiąg świętych i ci, którzy je przekazywali - wskazał ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Prelegent powiedział, że Biblia powstała z wiary w Boga i dla wiary w Boga. Punktem wyjścia w lekturze Pisma św. jest wiara w Boga; ale nie tylko. – „Dlaczego?” i „jak?” – te pytania są zasadne jeśli przechodzimy od wiary do zawierzenia - mówił zaproszony gość.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski wskazał także, że Biblia jest własnością Kościoła, bo powstała w Kościele apostolskim i jest przekaz Kościół przekazywana. Zaś czytanie Starego i Nowego Testamentu powinno odbywać się w perspektywie chrystologicznej.



Po wystąpieniach przybyłych gości oraz słowie pasterskim bpa Kazimierza Gurdy, odśpiewano radosną pieśń studencką „Gaudeamus igitur”. Ostatnim punktem inauguracji była agapa w refektarzu seminaryjnym.





Fot. ks. Marek Weresa/Kamil Skorupski
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Marek Weresa

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.