Kościół

Nabożeństwo ku czci św. Rity w par. Bożego Ciała w Siedlcach

Siedlce Sob. 23.10.2021 12:36:50
23
paź 2021

W piątek, 22 października w parafii Bożego Ciała w Siedlcach odbyło się kolejne nabożeństwo ku czci św. Rity – patronki spraw trudnych i po ludzku niemożliwych. Jak każdego 22. dnia miesiąca siedlecką świątynię wypełniła rzesza czcicieli świętej Włoszki, głęboko wierzących w jej skuteczne wstawiennictwo.

W kościele Bożego Ciała w Siedlcach są przechowywane relikwie św. Rity i od kliku lat nieprzerwanie trwa i rozwija się tam kult Świętej, której wierni, z ufnością i nadzieją, powierzają najtrudniejsze sprawy swojego życia. W świątyni jest też mozaika, przedstawiająca świętą zakonnicę, a wiele dziewczynek z parafii zostało w ostatnim czasie ochrzczonych jej imieniem.
Nabożeństwo przed Mszą św. poprowadził proboszcz parafii Bożego Ciała ks. Andrzej Popławski, który modlił się we wszystkich intencjach czcicieli św. Rity, odczytując ich treść z kartek, złożonych wcześniej przez wiernych.
Mszy św. przewodniczył natomiast ks. Prałat Stanisław Wojteczuk - emerytowany proboszcz parafii i inicjator kultu św. Rity. Zauważył on, że na nabożeństwa ku czci Świętej przybywa wiele osób spoza parafii, a wśród nich jest mnóstwo nowych pielgrzymów, którzy spieszą do św. Rity, aby przez jej wstawiennictwo zawierzyć swoje sprawy Panu Bogu. Dziękując im za przybycie i wspólną modlitwę, ks. Prałat głośno wyraził pragnienie, aby rozwój kultu przyczynił się do ustanowienia w Siedlcach sanktuarium św. Rity.
Homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. dr Grzegorz Stolarski, wykładowca filozofii na UPH. Kapłan mówił o świętości, wychodząc od obrazu trzech świętych kobiet, który widział w jednym z europejskich muzeów. Obraz ten zaintrygował kaznodzieję, ponieważ wzrok jednej ze świętych tak mocno prowokował, by pójść za nią do ogrodu Nieba. W ten sposób kapłan motywował zebranych, by zapragnęli świętości.
Wspólną modlitwę zakończyło poświęcenie róż, które wierni co miesiąc przynoszą ze sobą na pamiątkę pewnego wydarzenia z życia św. Rity, gdy ta ciężko chora poprosiła o różę ze swojej rodzinnej miejscowości i rzeczywiście otrzymała kwiat, który zakwitł w śniegu na pocieszenie dla niej. Chór parafialny pod batutą Mariusza Orzełowskiego, który uświetnił liturgię, wykonał też litanię do św. Rity, a wierni przyjęli na koniec błogosławieństwo relikwiami Świętej.
Duszpasterze parafii Bożego Ciała zapraszają na kolejne nabożeństwo do św. Rity już 22 listopada 2021 r.ks. Paweł Broński, fot. Monika Sędzimierz
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Paweł Broński
+48.503545053

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.