Kościół

Msza św. w 25. rocznicę śmierci ks. prof. Mariana Myrchy

Siedlce Czw. 18.03.2021 13:21:00
18
mar 2021

21 marca minie 25 lat od śmierci ks. prof. Mariana Myrchy. Dzięki Jego darowiźnie w postaci działki i rodzinnego domu przy ulicy Kazimierzowskiej 128, mogła powstać w Siedlcach w 1995 roku kaplica, a później parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego. Marzeniem Kapłana było, by na jego rodzinnej posiadłości mógł powstać kościół. W najbliższą niedzielę, 21 marca o godz 12.00, w parafii franciszkańskiej zostanie odprawiona Msza św. w intencji śp. Darczyńcy.

Ks. prof. Marian Myrcha był siedlczaninem. Urodził się 8 grudnia 1907 r. Zmarł 21 marca 1996 r. Dzieciństwo spędził w rodzinnym domu przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne diecezji siedleckiej, które wówczas miało swoją siedzibę w Janowie Podlaskim. Po uzyskaniu święceń kapłańskich kontynuował studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie uzyskał tytuł doktora prawa kanonicznego i przez jakiś czas pracował jako asystent. W czasie wojny ukończył również studia prawnicze na tajnym Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Po zakończeniu działań wojennych, to właśnie na tej uczelni wykładał prawo kanoniczne na wydziale Teologii Katolickiej. W latach powojennych był również wykładowcą na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL oraz współtworzył Wydział Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego), gdzie w latach sześćdziesiątych pełnił przez blisko dziesięć lat funkcję dziekana.

Ważną kartą w biografii ks. Myrchy było jego zaangażowanie w działalność polskiego podziemia niepodległościowego. Był kapelanem obwodu Siedlce ZWZ-AK, udzielał schronienia partyzantom, a jednocześnie jako kapelan siedleckiego więzienia pomagał nawiązywać kontakt z przetrzymywanymi w nim dowódcami oddziałów partyzanckich. W listopadzie 1943 roku uczestniczył w słynnej akcji przejęcia i rozmontowania przez oddział partyzancki majora „Zenona” rakiety V2, która spadła w okolicach Sarnak. W 1945 r ks. pułkownik Marian Myrcha, ps. „Wojciech”, sam trafił do aresztu, w którym, przesłuchiwany przez NKWD i SB, spędził pół roku.

Ks. prof. Marian Myrcha jest autorem pierwszego w Polsce podręcznika dla kapłanów z zakresu prawa kanonicznego, lektury niemal obowiązkowej w procesie kształcenia
seminaryjnego polskich księży. Wśród doktorantów ks. prof. Myrchy warto wymienić bpa Alojzego Orszulika, założyciela Katolickiego Radia Podlasie, czy ks. bp Tadeusza Pieronka, który przez kilka lat pełnił funkcję sekretarza Episkopatu Polski.
W 2019 roku obszerny artykuł o Kapłanie pojawił się w Echu Katolickim. Oto jego fragment: "Ks. Marian Myrcha miał jedno marzenie: pragnął na swojej ojcowiźnie wybudować kościół. Chciał, aby sąsiedzi mieli swoją parafię bliżej. Jeszcze gdy pracował na uczelni, poznał ojców franciszkanów, których zaprosił do Siedlec. Przekazał im swoją ziemię i zobowiązał do budowy parafii. Jego marzenie spełnia się do dzisiaj" WIĘCEJ

WSPOMNIENIE Ks. Mariana Myrchy
Ks. Mariana Myrchę dobrze pamięta dr Henryk Komoń, ordynator oddziału chirurgii w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach, który opiekował się nim aż do śmierci. Rozmówca Katolickiego Radia Podlasie mieszka obok działki niegdyś przynależącej do posesji ks. prof. Mariana Myrchy. Dr Henryk Komoń wspomina ks. Mariana Myrchę jako osobę skromną, pracowitą, która posiadała ogromne doświadczenie życiowe i dużą wiedzę na temat siedleckiego kościoła.

   POSŁUCHAJ

KSkor
AOI [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.