Kościół

Koncert w Oleksinie w ramach obchodów rocznicy wizyty Jana Pawła II w Siedlcach

14
cze 2024

W niedzielę, 16 czerwca, o godz. 11.30, w kościele św. Aleksego w Oleksinie odbędzie się kolejny koncert w ramach Festiwalu Muzyki Kościelnej. Ks. kan. Andrzej Witkowski wraz ze wspólnotą parafialną pragną w ten sposób upamiętnić 25. rocznicę obecności Jana Pawła II w diecezji siedleckiej oraz podsumować ostatni etap remontu organów. Podczas koncertu utwory Vejvanovsky’ego, Cutlera, Torelliego, Mozarta iFascha zaprezentuje trzech artystów: Tomasz Ślusarczyk (Warszawa) na trąbce oraz Zuzanna i Maciej Batorowie (Świdnica) na organach.

Biogramy artystyczne:

Tomasz Ślusarczyk - urodzony w Przemyślu, absolwent Zespołu Szkół Muzycznych w Przemyślu i Akademii Muzycznej w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem), od 1991 roku związany był z orkiestrami: Capellą Cracoviensis i Radiową Orkiestrą Symfoniczną, z którą dokonał licznych nagrań dla polskiego radia i telewizji. Współpracuje z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą: Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Orkiestrą Opery i Filharmonii w Białymstoku, Warszawską Operą Kameralną, od 2005 roku współpracuje ze słynną Orkiestrą XVIII w. w Amsterdamie pod dyrekcją F. Bruggena. Koncertował jako solista i kameralista na festiwalach m.in. w Rosji, Irlandii, Niemczech, Ukrainie, Korei, Wielkiej Brytanii. Zapraszany jest do współpracy przez znakomitych muzyków: F. Bruggena, P. Esswooda, Ch. Hogwooda, M. Toporowskiego, K. Gołębiowskiego. Pod jego kierownictwem artystycznym Polska Orkiestra XVIII w. dokonała szeregu nagrań muzykaliów Jasnogórskich. Zaangażowany jest także w badania źródeł muzyki cerkiewnej na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Często zasiada jako juror podczas krajowych i zagranicznych konkursów. W 2021 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych. W Krakowskiej Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego i Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina prowadzi klasę trąbki naturalnej. Od 2019 roku w Narodowej Ługańskiej Akademii Sztuki w Kijowie piastuje stanowisko profesora wizytującego.



Zuzanna Bator - polska organistka koncertująca. Jest prezeską Fundacji Dobrej Muzyki oraz dyrektorką artystyczną „Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga”, który odbywa się w słynnym Kościele Pokoju w Świdnicy. Absolwentka „StaatlicheMusikhochschule” w Stuttgarcie w klasie organów prof. Bernharda Haasa.Występuje jako solistka, a także w duecie z mężem Maciejem Batorem, wykonując własne transkrypcje muzyki organowej i symfonicznej na 4 ręce i 4 nogi. Duet nagrał dwie płyty CD. W roku 2023 ukazała się pierwsza solowa płyta artystki, nagrana w Kościele Pokoju w Świdnicy, na zabytkowych organach Schlag&Söhne z 1909 r. Zuzanna Bator jest stypendystką Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Prezydenta Miasta Świdnicy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



Maciej Bator - kantor Kościoła Pokoju w Świdnicy. Gry organowej uczył się w Polsce, Szwajcarii i w Niemczech. W roku 2019 obronił tytuł Doktora Sztuki na Akademii Muzycznej w Krakowie. Regularnie koncertuje, promuje muzykę organową, a także świdnicką firmę organmistrzowską „Schlag i Synowie”.Rozpowszechnia także ideę prywatnych koncertów organowych w nawiązaniu do dawnych tradycji miast kupieckich. Wspólnie z żoną Zuzanną wykonuje duety organowe i transkrypcje, głównie utworów symfonicznych. Jest stypendystą Ministra Kultury oraz Prezydenta Miasta Świdnicy. Założył pierwszą w Polsce Szkołę Organów Online.






Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Paweł Broński
+48.503545053

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.