Kościół

Kierujmy się mądrością i dobrem Polski. Siedleckie obchody Święta Konstytucji 3 Maja

Siedlce Pt. 03.05.2024 14:28:33
03
maj 2024

- Prosimy naszą Królową, aby wstawiała się na nami i wypraszała dla nas i dla kolejnych pokoleń dar wolności. Widzimy bowiem jak bardzo kruchym jest ten dar - mówił bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny, która była sprawowana w uroczystość NMP Królowej Polski. Celebracja Eucharystii była pierwszym punktem centralnych obchodów 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Podczas Mszy św. modlono się o dar pokoju i zgody narodowej w naszym kraju. Wypraszano także łaskę zbawienia dla wszystkich tych, którzy na przestrzeni wieków oddali swe życie walcząc o wolną i niepodległą Polskę.

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych oraz służb mundurowych. Do katedry siedleckiej przybyły liczne poczty sztandarowe na czele z kompanią honorową 18 Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec.

Bp Kazimierz Gurda w homilii, wskazał na rolę Maryi w historii zbawienia; Ona trwa przy krzyżu Jezusa i towarzyszyła w zwycięstwie Syna Bożego na grzechem i śmiercią.
- Maryja stała się znakiem miłości, jaką Bóg w Jezusie Chrystusie otacza każdego człowieka, który pragnie żyć w wolności dzieci Bożych. Ona wskazuje na Tego, dzięki któremu człowiek może odnieść zwycięstwo nad wszelkimi działaniami szatana. Człowiek pokonany przez zło, wprowadzony w królestwo zniewolenia, ciemności i beznadziei, może z niego zostać uwolniony, może wyjść zwycięski dzięki Chrystusowi. Dlatego Maryja, wskazująca nam Jezusa, jest tak ważną osobą w naszym życiu religijnym, duchowym, w życiu wiary - wskazał biskup siedlecki.

Hierarcha w wygłoszonym słowie wskazał na wydarzenia z historii Ojczyzny w których Maryja zaznaczyła swą obecność i bliskość. Były to okresy niezwykle trudne dla Polski – Potop Szwedzki, Śluby Lwowskie, Cud nad Wisłą w 1920 r. oraz dzisiejsze Święto Konstytucji 3 Maja. Uchwalona ustawa dawała nadzieję na zmianę coraz trudniejszej sytuacji naszego kraju, zachowanie państwowego bytu, a przede wszystkim zmieniała sposób myślenia o spawach państwa przez poszczególne stany.

Bp Kazimierz Gurda przypomniał, że w XVIII w. naród – mimo przeciwności zewnętrznych i wewnętrznych – podjął walkę o utraconą wolność. Czynił to poprzez oręż zbrojny i modlitwę, którą zanoszono przez wstawiennictwo Matki Bożej. - Dzisiaj pozostając wierni tej tradycji, gromadzimy się w naszych kościołach, aby zanosić do Boga, przez wstawiennictwo Maryi, Królowej Polski nasze modlitwy, tak jak to czynili nasi przodkowie - mówił hierarcha.

- Stoi przed nami wielkie zadanie, abyśmy za naszą Ojczyznę się modlili, abyśmy o naszą Ojczyznę się troszczyli i czynili wszystko, aby cieszyła się wolnością i rozwijała się duchowo i gospodarczo - akcentował bp Gurda. 


POSŁUCHAJ

Po Eucharystii nastąpił przemarsz z katedry siedleckiej z udziałem Orkiestry Wojskowej w Siedlcach na Skwer gen. Tadeusza Kościuszki. Tam odśpiewano hymn państwowy, odbyło się przemówienie Zastępcy Prezydenta Miasta Siedlce – Roberta Szczepanika oraz złożono wieńce pod pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki.






Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Marek Weresa

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.