Kościół

Katolickie Radio Podlasie ma 30 lat

Siedlce Sob. 09.07.2022 10:05:27
09
lip 2022

Największa rozgłośnia w środkowej części wschodniej Polski - Katolickie Radio Podlasie z Siedlec - obchodzi 9 lipca 30 - lecie nadawania swojego programu. Sygnał rozgłośni diecezji siedleckiej popłynął w eter 7 lipca 1992 r. o godzinie 12:45, oficjalne uruchomienie stacji odbyło się dwa dni później. Siedziba radia od początku istnienia mieści się przy ul. Bp. I. Świrskiego 56. Dyrektorem rozgłośni obecnie jest ksiądz Marek Bieńkowski. Radio nadaje na obszarze pomiędzy Białymstokiem, Warszawą i Lublinem, z głównego nadajnika w Chotyczach k. Łosic 101,7 FM oraz od 2011 roku z nadajnika w Górznie 106,0 FM.

Rozgłośnia ma charakter lokalny. Kilkunastu reporterów w całym regionie zbiera informacje, co sprawia, że radio stało się regionalnym centrum informacyjnym. Reporterzy pracują m.in. w Siedlcach, Białej Podlaskiej, Siemiatyczach, Garwolinie, Łukowie, Międzyrzecu Podlaskim, Węgrowie, Łosicach. Od 2010 roku funkcjonuje Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl. Radio posiada również swoją stronę internetową radiopodlasie.pl, na której umieszczane są wszystkie informacje dotyczące funkcjonowania rozgłośni. Od kilku lat funkcjonuje także w tej grupie medialnej Diecezjalna telewizja FARO.TV, która na swym kanale w serwisie YouTube transmituje lub relacjonuje ważne wydarzenia mające miejsce w diecezji siedleckiej.

Zasięg
Katolickie Radio Podlasie nadaje od 1992 roku na częstotliwości 101,7 MHz. Będąc radiem diecezjalnym, stara się jednocześnie, jako największa rozgłośnia lokalna w środkowo – wschodniej Polsce, być jak najbliżej codziennych spraw mieszkańców regionu. Stąd obok modlitwy i katechezy można w programie znaleźć stałe bloki informacyjne, audycje o tematyce społecznej, ekonomicznej i kulturalnej. Program nadawany jest przez cała dobę.

Radio Podlasie jest rozgłośnią katolicką o największym w Polsce zasięgu lokalnym. Studio centralne mieści się w Siedlcach, a w większych miastach, m.in. w Białej Podlaskiej, Międzyrzecu Podlaskim, Łukowie, Garwolinie, Siemiatyczach działają redakcje terenowe.

Przez 30 lat udało się rozgłośni wypracować własny, oryginalny styl kontaktu ze słuchaczami, który sprawia, że jest ona nie tylko największym, ale także najczęściej wybieranym przez odbiorców medium lokalnym na terenie byłych województw bialskopodlaskiego i siedleckiego.

Program

Radio Podlasie emituje codziennie ze studia centralnego w Siedlcach, 17 godzin programu informacyjno-muzycznego, przeznaczonego dla słuchaczy w różnych grupach wiekowych. W programie - oprócz misji wynikającej z katolickiego charakteru rozgłośni - dominuje przede wszystkim tematyka lokalna. Radio Podlasie posiada nowoczesny newsroom, który produkuje codziennie 22 serwisy krajowe i lokalne, regionalny serwis sportowy, oraz dwa bloki informacyjno-publicystyczno - muzyczne „Dzień dobry Podlasie” i „Przystanek Podlasie”.

Najstarszą audycją nadawaną niezmiennie o tej samej porze w radiostacji jest audycja dla dzieci "Bajeczki z Niebieskiej Książeczki". Od 30 - stu lat nadawana jest o 19.30.
Nowy dzień w Radiu zawsze rozpoczynają Godzinki i Msza św. z homilią dla słuchaczy, w południe różaniec, o godzinie 15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego a kończy różaniec odmawiany wraz z intencjami nadesłanymi z całego regionu. Modlitwa przeplatana jest programami informacyjnymi, reportażami, rozmowami. Najpopularniejsze audycje radia to: „Radioranek” , „Dzień dobry Podlasie”, „Popołudnik” i „Przystanek Podlasie”, wieczorne audycje: Czarno na białym, Świat ludzkich uczuć, Drogami młodości i czwartkowa Audycja Trzeźwiejących Alkoholików, poranny wywiad „O tym się mówi”, a także weekendowe: „Na scenie i estradzie”, „Muzyczne pejzaże”, „Muzyczna retrospekcja”, „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, „Katolik w świecie”, „Kultura na fali” i niedzielny Koncert Życzeń.

Wóz transmisyjny
Kontakt z regionem zapewnia także wóz transmisyjny Katolickiego Radia Podlasie. Dzięki temu możliwe są transmisje uroczystości, studia plenerowe czy wywiady na żywo z imprez organizowanych w różnych miejscach naszego regionu. Na stałe już wpisała się obecność dziennikarzy radiowych i wozu transmisyjnego na trasie Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasna Górę. Z pątniczego szlaku transmitowane są Msze św., Apel Jasnogórski, audycje wieczorne oraz rozmowy z pątnikami.

Koła Przyjaciół Katolickiego Radia Podlasie
Słuchacze Katolickiego Radia Podlasie skupieni są w kilkudziesięciu Kołach Przyjaciół rozgłośni działających przy parafiach w diecezjach siedleckiej i drohiczyńskiej. Koła przyjaciół wspierają rozgłośnią modlitwą i ofiarami. – To najwierniejsza grupa słuchaczy radia i dla nich powstało specjalne pasmo w ramówce KRP – po Koronce do Miłosierdzia Bożego ok. godziny 15.30 rozpoczyna się kilkunastominutowa audycja „W naszej radiowej rodzinie” dedykowana i skierowana do członków Kół KRP.

Uroczystości
Główne uroczystości rocznicowe odbędą się na początku września. Ale to nie wszystko. W kolejnych miesiącach będziemy także starali się pamiętać o naszych przyjaciołach i słuchaczach i organizować dla Was spotkania, podczas których dziękować będziemy za wparcie.




Redakcja

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.