Kościół

Katolicka Szkoła Podstawowa z nowym skrzydłem

Siedlce Wt. 05.09.2023 13:36:35
05
wrz 2023

W odświętnym nastroju rozpoczęła rok szkolny Katolicka Szkoła Podstawowa imienia błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w Siedlcach. 5 września oddano tam do użytku nowe skrzydło. Budowane od czterech lat, znacząco poprawi warunki nauki, pozwalając utworzyć po dwie klasy dla każdego poziomu edukacyjnego.

Nowe skrzydło mieści szatnie, świetlicę, sale lekcyjne dla edukacji wczesnoszkolnej, pracownie: fizyczno-chemiczną, językową i informatyczną, bibliotekę z czytelnią oraz aulę i kaplicę. – Budowa trwała 4 lata i pochłonęła prawie 15 mln zł. Większość zebrała fundacja „Nasza Szkoła”, otrzymaliśmy też 5 mln zł dofinansowania od Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu „Inwestycje w oświacie” – informuje dyrektor szkoły, ks. Marcin Olek. – Bardzo czekaliśmy na ten budynek, bo pozwoli on lepiej edukować nasze dzieciaki. Staraliśmy się zagospodarować tę przestrzeń tak, by nie była wyłącznie „szkolna”, ale na tyle przytulna, by przyjemnie spędzać w niej czas – dodaje Anna Staręga, nauczyciel historii.

Katolicka Szkoła Podstawowa ma 300 uczniów, 38 nauczycieli i 12 pracowników administracji i obsługi. Obok nowoczesnej edukacji stawia na wychowanie w wartościach chrześcijańskich, w ścisłej współpracy nauczycieli i rodziców. W ukończoną właśnie inwestycję zaangażowała się cała społeczność szkolna. – Na ostatnim etapie, w czasie wakacji bardzo wielu rodziców włączyło się w noszenie mebli, sprzątanie, urządzanie terenu koło szkoły. Skończyliśmy wczoraj wieczorem, bo staraliśmy się, by wszystko było dopięte na ostatni guzik – powiedzieli nam rodzice: Karol Zalewski i Anna Krajewska.

Honorowymi gośćmi otwarcia był minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który na podziękowania za pomoc finansową odpowiedział podziękowaniem za inspirację: – Samorządy mogą czerpać duże pieniądze na swoje szkoły z „Polskiego Ładu” i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Takich możliwości nie miały inne podmioty, prowadzące szkoły niepubliczne: Kościół, fundacje i stowarzyszenia. Półtora roku temu biskup siedlecki zapoznał mnie z potrzebami tutejszego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Katolickiej Szkoły Podstawowej. Wkrótce potem pojawił się program „Inwestycje w oświacie”.

Na uroczystości otwarcia pojawiła się też mazowiecka kurator oświaty, siedleckie władze samorządowe, parlamentarzyści, projektanci (K2), wykonawcy (Zeltech) i dyrektorzy innych siedleckich szkół. Poświęcenia dokonał biskup Kazimierz Gurda.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Mama Monika Wt. 05.09.2023 18:50:37

Dziękuję za obfitą relację zdjęciową :)