Judaizm i dzieje Żydów okiem naukowców
Siedlce
Wt. 17.01.2023 12:40:55
17
sty 2023
sty 2023
W Opolu Nowym koło Siedlec trwa naukowa część XXVI Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim.
Po porannej uroczystości w miejscu po zniszczonej przez Niemców siedleckiej synagodze uczestnicy Dnia przenieśli się do odległej o kilkanaście kilometrów siedziby Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej. Są tam m. in. członkowie komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem z przewodniczącym, abp Grzegorzem Rysiem, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i przybyły specjalnie z Izraela rabin Boaz Pash (który ma poprowadzić warsztaty z interpretacji Starego Testamentu), ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne, przedstawiciele władz miasta i gminy Siedlce, władze siedleckich wyższych uczelni i duża grupa młodzieży szkolnej i akademickiej.– Żydzi w Polsce byli od ponad tysiąca lat. To nie były relacje tylko sąsiedzkie, ale i duchowe. Był czas, że w Siedlcach było 50 procent ludności żydowskiej. Cieszę się, że możemy przypomnieć to dziedzictwo. To ważne, byśmy zrozumieli naszą przeszłość i dzięki temu mogli pracować dla lepszej przyszłości. To zadanie nie tylko dla przywódców politycznych, ale i religijnych – powiedział ambasador Livne.
Blok naukowy poświęcony jest historii chasydów w Siedlcach i Kocku, Zagładzie Żydów w Treblince oraz nowoczesnym formom jej upamiętnienia (szczegółowy program zamieszamy tutaj: http://podlasie24.pl/miasto-siedlce/kosciol/xxvi-dzien-judaizmu-w-siedlcach-36db5.html). W hallu seminarium jest też wystawa ocalałych judaików, zachowanych w siedleckich muzeach i bibliotekach, a także związanych z tą tematyką publikacji.
W programie są jeszcze wspomniane warsztaty biblijne dla katechetów oraz przedstawicieli działających w diecezji ruchów i wspólnot oraz wieczorna wspólna modlitwa w siedleckiej katedrze.
Zobacz Galerię
30 Zdjęć
0 komentarze