Jubileusz parafii św. Marii Magdaleny w Suchożebrach
Siedlce
Niedz. 17.07.2022 22:11:27
17
lip 2022
lip 2022
Msza św. w kościele parafialnym pod przewodnictwem biskupa Kazimierza Gurdy, koncert Arki Nowego a także Festyn Parafialny z tortem, złożyły się na obchody 600-lecia parafii św. Marii Magdaleny w Suchożebrach w diecezji siedleckiej. 17 lipca w jubileuszu licznie uczestniczyli wierni, społeczność lokalna, księża, osoby życia konsekrowanego, władze samorządowe i zaproszeni goście.
Głównym punktem obchodów 600-lecia parafii św. Marii Magdaleny była Msza św. Przewodniczył jej biskup siedlecki Kazimierz Gurda, który dziękował wspólnocie parafialnej za pielęgnowanie ducha dziedzictwa chrześcijańskiego. Hierarcha zauważył szeroką działalność parafii. Działa tam bowiem 20 kół różańcowych, Koło Przyjaciół Katolickiego Radia Podlasie, tworzy się Bractwo Strażników Kościoła. Na co dzień w parafii posługują ministranci, grupa liturgiczna, chór parafialny, koło Caritas.W słowie skierowanym do uczestników uroczystości podkreślił potrzebę zaangażowania wiernych świeckich w życie wspólnoty parafialnej. - Z tej historii waszej wspólnoty parafialnej, warto jest wyciągnąć jeden wniosek. Parafia to jest wielki trud tych wszystkich, którzy do niej należą. Trud przekazywania wiary, trud bycia z Jezusem Chrystusem, trud wychowania młodego pokolenia. Ten trud przynosi radość bycia z Chrystusem, bycia we wspólnocie, radość życia Bożą łaską – zaznaczył bp Gurda.
Zobacz Galerię
132 Zdjęć
- Historia parafii jest bardzo piękna - mówił, proboszcz parafii ks. kan Kazimierz Chełstowski, dziekan dekanatu suchożeberskiego. - Parafia powstała 12 lat po bitwie pod Grunwaldem czyli w roku 1422. Kościół drewniany na planie krzyża wybudował miejscowy dziedzic Trojan Suchożebrski. Do dzisiejszego dnia patronką parafii jest św. Maria Magdalena - podkreślał ksiądz proboszcz.
Kolejny kościół murowany powstał dzięki księżnej Aleksandrze Ogińskiej. Murowana świątynia w stylu neoklasycystycznym została pobudowana w latach 1772 -1784 i możemy ją podziwiać do dziś. Jak zaznaczył ksiądz dziekan, do Jubileuszu parafia przygotowywała się od dawna od strony materialnej poprzez remonty świątyni wewnątrz i na zewnątrz a od strony duchowej poprzez modlitwę. Kolejnym etapem będą Misje Jubileuszowe, które zaplanowano ostatnim tygodniu września, a zakończy je odpust Matki Bożej Różańcowej.
W niedzielnym Jubileuszu 600-lecia parafii uczestniczyły także siostry ze zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej z domu zakonnego w Przygodach, które aktywnie włączają się w życie parafii.
Po Mszy św. odbył się Festyn Parafialny, który cieszył się ogromna popularnością. Na zaproszenie księdza proboszcza odpowiedzieli parafianie i społeczność lokalna, przedstawiciele samorządu, strażacy i wielu gości. Program festynu był bardzo bogaty. Na scenie śpiewały zespoły m.in. Moko-Bęec, Babie Lato, Zespół Śpiewaczy z Chodowa, Rostkowski Country Band, i Zespół Pielgrzymkowy . Na placu najmłodszych widzów ( i nie tylko) bawiła Grupa Locomotora i Clown Resorek. Gwiazdą jubileuszowego Festynu był zespół Arka Noego.
Zobacz Galerię
86 Zdjęć
Na scenie podsumowano konkurs „Moja parafia” a także wręczono upominki najstarszym i najmłodszym parafianom. Wyróżnione zostały także najstarsze małżeństwa mieszkające na terenie parafii Suchożebry a także pary, które przyjęły sakrament małżeństwa w bieżącym roku i dzieci które w 2022 roku przyjęły Chrzest Święty.
W czasie festynu raczej nikt nie wyszedł głodny, ponieważ parafianie i osoby zaangażowane w przygotowanie Jubileuszy zadbały o darmowe posiłki na słono i słodko.
Festyn Parafialny zakończył się Apelem Jasnogórskim.
Zobacz Galerię
60 Zdjęć
0 komentarze