Kościół

Harcerskie Rekolekcje Wielkopostne

Siedlce Pt. 01.03.2024 10:36:23
01
mar 2024

W ubiegły weekend w Bursie Katolickiej w Siedlcach 72 harcerek i harcerzy przeżywało swoje coroczne Harcerskie Rekolekcje Wielkopostne. Ich hasłem były słowa Psalmu 119 – „Słowo Twoje jest pochodnią dla stóp moich Panie, światłem na mojej ścieżce”.

W drugi weekend Wielkiego Postu od 23 do 25 lutego 72 chętnych harcerek i harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz skautek i skautów z organizacji Skautów Europy, z całej diecezji siedleckiej przeżywało swoje wielkopostne ćwiczenia rekolekcyjne. Podczas tego pięknego czasu, harcerze i skauci skupiali się na pogłębieniu swojego spotkania z Bogiem podczas medytacji nad Pismem Świętym. Uczyli się także modlitwy psalmami poprzez modlitwę Liturgią Godzin. Uczestnicy rekolekcji każdego dnia ofiarowywali czas na adorację Najświętszego Sakramentu. W tajemnicę medytacji i modlitwy Słowem Bożym wprowadzał uczestników ks. Kacper Rysak, diecezjalny duszpasterz harcerzy i harcerek.

Termin rekolekcji dla harcerzy był wyjątkowy, ponieważ w przeddzień rozpoczęcia, 22 lutego, obchodzony był Dzień Myśli Braterskiej, w którym to skauci i harcerze szczególnie łączą się we wspólnych aktywnościach i okazują braterstwo pomiędzy organizacjami. Nie inaczej było na rekolekcjach, gdzie Skauci Europy razem z harcerzami i harcerkami z ZHRu podejmowali wspólnie służbę liturgiczną oraz muzyczną, a także pochylali się nad Słowem Bożym w trakcie pracy w grupach. Nie zabrakło też czasu na rozmowy o charakterze organizacji harcerskich oraz na integrację. Natomiast w piątek 23 lutego, w liturgii Kościoła było wspomnienie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona wszystkich harcerzy i skautów w Polsce, co pomogło z wiarą i pogodą ducha wejść w czas ćwiczeń duchowych.

Harcerze sobotni dzień rozpoczęli Wezwaniem i Jutrznią, pod przewodnictwem bpa Kazimierza Gurdy, który pozostał z harcerzami na wspólne śniadanie. Biskup zwrócił szczególną uwagę na wielką moc sakramentu pokuty i pojednania odnosząc się do słów z Księgi Izajasza – „Choćby wasze grzechy były jak szkarłat, jak śnieg wybieleją; choćby były czerwone jak purpura, staną się białe jak wełna”. Rekolekcje były momentem owocnego wyciszenia. Ten spokój, spowodowany odizolowaniem od świata zewnętrznego był świetny. Czas przed najświętszym sakramentem był uświęcający - mówi dh Krzysztof Strus, harcerz z Siedlec. I dodaje – Konferencje wygłoszone przez ks. Kacpra były obfite w wiedzę, którą my jako harcerze, ale także młodzi diecezji siedleckiej potrzebujemy szczególnie w dziedzinie Pisma Świętego.

Jednym ze szczególnych momentów, był sobotni sakrament pokuty i pojednania. Podczas tego sakramentu razem z ks. Kacprem, posługiwał ojciec Aleksander Momot OFM. Harcerze piątkowym wieczorem i sobotnim porankiem, przygotowali się na spowiedź, aby była szczera oraz głęboko przeżyta. W sobotnią posługę modlitewną włączył się także harcerski kleryk Karol Borkowski. W trakcie konferencji uczestnicy poznali korzyści płynące z modlitwy Słowem Bożym. Nie byłoby to możliwe bez równoczesnego poznania metod i technik rozważania Słowa Bożego. Harcerze i harcerki poznali między innymi metodę Lectio Divina, która nadawała rytm rekolekcjom.

Niedzielę uczestnicy spędzili na medytacji nad liturgią słowa z dnia, a następnie wspólnie dzielili się swoimi przemyśleniami podczas Kręgu Biblijnego. Szczytem czasu rekolekcji była Eucharystia, podczas której rozważane Słowo stało się Ciałem. - Rekolekcje były dla mnie czasem rozwijania mojej wiary. Nauczyłem się jak je rozważać. Uważam ten czas za owocny - stwierdził jeden z uczestników rekolekcji dh Szymon Łechtański.

Tak piękne i pełne aktywności duchowej rekolekcje nie byłyby możliwe, gdyby nie głoszący rekolekcje ks. Kacper Rysak, który był także organizatorem i dla wielu wsparciem duchowym.





dh Maciej Makulec
dh Szymon Kurzeja

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.