Kościół

Bp Gurda: Kultura wprowadza w świat wartości i tradycji, którymi żyli nasi przodkowie

Siedlce Wt. 18.10.2022 11:03:47
18
paź 2022

Kultura tworzona na fundamencie prawdy, dobra i piękna, zakorzeniona w Bogu, staje się środowiskiem w którym człowiek wzrasta - mówił biskup siedlecki Kazimierz Gurda podczas Mszy św. w kościele św. Stanisława BM w Siedlcach, na rozpoczęcie III Kongresu Kultury Diecezji Siedleckiej. Wtorkowe wydarzenie wpisuje się w Dni Kultury Chrześcijańskiej, które trwają w dniach 16-23 października.

Biskup siedlecki w nawiązaniu do hasła XXII. Dnia Papieskiego „Blask prawdy” wskazał, że te słowa stanowią przypomnienie o prawdzie niezmiennej, na której oparte jest życie człowieka. - Blask tej prawdy jaśnieje nieprzerwanie w przestrzeni życia człowieka, przez obecność w niej Chrystusa. On jaśnieje blaskiem prawdy Bożej i pragnie oświecić drogę życia człowieka - wskazał bp Gurda.

Życie człowieka oraz jego twórczość, jeśli chce zaznaczyć swój trwały i dobry ślad w historii ludzkości musi opierać się na niezmiennym fundamencie Bożej prawdy. Potrzebujemy stałego odniesienia do Pana Boga. Może to się dokonywać poprzez Boże prawo wpisane w serce człowieka, dobrze ukształtowane sumienie. Pełnia Bożego objawienia nastąpiła w Jezusie Chrystusie, który ukazał pełnię prawdy o Bogu i człowieku.

- Jeśli człowiek kieruje się sumieniem, jeśli naśladuje Bożego Syna w swym życiu, wypełnia wolę Boga, to jego dzieła będą miały ślad Bożej prawdy, dobra i piękna. Wówczas kultura, którą tworzy będzie sprzyjała ludzkiemu rozwojowi - akcentował biskup siedlecki.

W nawiązaniu do nauczania św. Jana Pawła II, który jest patronem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej i Kongresu Kultury Diecezji Siedleckiej, przypomniał, że kultura jako wytwór człowieka zjednoczonego z Bogiem, staje się dziedzictwem wspólnoty. Człowiek w te duchowe dobra jest wprowadzany.

- Przedmiotem naszych rozważań i dyskusji będą problemy związane z naszą codziennością. Będą one dotyczyć wpływu na naszą twórczą działalność w sytuacji gospodarczej, zdrowotnej, czytelniczej czy turystycznej. Są to tylko niektóre przestrzenie ludzkiej działalności, które wpływają na nasze kulturotwórcze możliwości - mówił ksiądz biskup, wskazując na cele kongresu.

Pan Jezus pragnie, aby Jego uczniowie tworzyli środowisko sprzyjające przekazowi wartości wypływających z Ewangelii; aby w oparciu o dobro, prawdę i piękno, każdy mógł tworzyć rzeczywistość codziennego dnia. Takie środowisko może dawać człowiekowi radość z wykonywanej pracy, budować duchowo jego samego i umacniać innych.
Po zakończeniu Eucharystii, w auli Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w godzinach 10.30-16.00, będzie miała miejsce część panelowo-dyskusyjna poprzedzona konferencją o św. Janie Pawle II. Przygotowane zostały następujące bloki tematyczne wystąpień ekspertów: „Kultura i biznes”(11.15-12.10), „Kultura a pandemia. Kultura a regionalna sytuacja geopolityczna” (12.15-13.10), „Kultura i czytelnictwo” 14.00-14.55),„Kultura i turystyka chrześcijańska”(15.00-15.55).



XMW [ja]

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.