Sukces siedleckich uczniów na Drużynowych Mistrzostwach Szkół w Szachach Szybkich

Siedlce Śr. 08.11.2023 13:54:47
08
lis 2023

W sobotę, 4 listopada w podwarszawskiej Wesołej odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Szkół w Szachach Szybkich. Zawody rozgrywano w dwóch turniejach szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Klub Szachowy „Skoczek” Siedlce podjął się organizacji wyjazdu 13 zespołów z terenu miasta i gminy Siedlce.

W turnieju szkół podstawowych nasz region reprezentowały:
● SP nr 3 im. Tadeusza Kościuszki
● SP nr 7 im. Cz. Kamińskiego
● SP nr 11 im. Jana Pawła II (2 zespoły)
● Zespół Oświatowy im. Jana Pawła II w Stoku Lackim
● Zespół Oświatowo-Wychowawczy w Strzale
● KSP im. Bł. Ks. J. Popiełuszki Siedlce (2 zespoły)
● Zespół Oświatowy w Nowych Iganiach

Szkoły średnie wytypowały swoje drużyny z:
● I LO im. Bolesława Prusa (3 zespoły)
● I KLO im. Świętej Rodziny
● ZSP nr 3 im. Stanisława Staszica

Turniej rozgrywano na dystansie 7 rund w tempie 10 min + 5 sek. dla każdego zawodnika. Drużyny składały się z 4 zawodników, w tym minimum z jednej dziewczyny, co było szczególnie ważne w przypadku remisów w punktacji ogólnej drużyn.

Zespoły z regionu siedleckiego pokazały się z bardzo dobrej strony. Niejednokrotnie zawodnicy pokonali bardziej doświadczone zespoły z Warszawy.
Drużyna I LO im. B. Prusa w składzie: Dawid Dobosiewicz (I++), Kukawski Wiktor (I), Dobosiewicz Krzysztof (II), Majczyna Patrycja (I) zdobyła II miejsce, ulegając jedynie drużynie z XIV LO im. S. Staszica w Warszawie.

Szkoły podstawowe w klasyfikacji drużynowej miały bardzo wysoko postawioną poprzeczkę, ale w klasyfikacjach wyłanianych na poszczególnych szachownicach młodzież osiągnęła niemałe sukcesy.

Zuzanna Radzikowska (SP nr 11) zdobyła złoty medal na szachownicy nr 4, dedykowanej dziewczętom. Z kompletem punktów pokonała 60 rywalek. Jest to dobra wróżba na przyszłość, ponieważ Zuzanna posiada dopiero IV kategorię szachową.

Komplet punktów osiągnął także Gabriel Woźniak (SP nr 7) rozgrywając turniej na szachownicy nr 1 zdobył brązowy medal. Gabriel jest jednym z najsilniejszych zawodników wśród siedleckich juniorów. Aktualnie posiada II kategorię szachową.

Trzeci medal indywidualny do domu przywiózł Jan Łagodzin (SP nr 7), tracąc jedynie jeden punkt podczas rozgrywek na szachownicy nr 2.

Warte docenienia są także wyniki następujących zawodników: Radosław Pytlak (KSP) - 7/7 i IV miejsce na szachownicy #1, Patrycja Majczyna (I LO) 6/7 i IV miejsce na szachownicy #4, Natalia Wolanin (SP nr 11) 6/7 i V miejsce na szachownicy #3, Blanka Jobczyk (ZOW w Strzale) 6/7 i X miejsce na szachownicy #4, Lilianna Michalak (SP 11) 6/7 i XI miejsce na szachownicy #4.

Większość wytypowanych składów opierała się o członków Klubu Szachowego „Skoczek” Siedlce. Jest to efekt pracy wielu osób: dzieci, rodziców, instruktorów szachowych, nauczycieli. Widać, że systematyczna praca zaczyna przynosić efekty w formie medali i coraz wyższych pozycji rankingowych szkół z terenu regionu siedleckiego.