Sport

Minister Nitras: sporty zimowe nie tylko w górach

Siedlce Pon. 29.01.2024 16:36:45
29
sty 2024

– Udowodniliście, że sporty zimowe można uprawiać z sukcesami nie tylko w górach – powiedział w poniedziałek, 29 stycznia w Siedlcach minister sportu. Sławomir Nitras obiecał wsparcie resortu dla projektu modernizacji trasy w lesie na Sekule, aby mogła służyć treningom narciarstwa biegowego nie przez kilka tygodni, a kilka miesięcy w roku.

Jeśli wierzyć pamięci siedleckich trenerów, była to pierwsza w historii wizyta ministra sportu w Siedlcach. Sławomir Nitras uhonorował dwóch zasłużonych trenerów UKS Rawa: Grzegorza Staręgę i Marka Sztanderę. Otrzymali oni ministerialne stypendia (4 tys. zł co miesiąc przez rok) i usłyszeli wiele słów uznania: zarówno za przygotowanie zawodników, którzy reprezentowali Polskę na największych międzynarodowych imprezach, jak i za codzienną pracę z wchodzącymi w świat sportu dziećmi i młodzieżą. Minister sportu podkreślił, że sukcesy Siedlec podważyły mit, jakoby sporty zimowe można było uprawiać na dobrym poziomie tylko w górach. Wyraził przekonanie, że stosowna infrastruktura powinna się pojawić także w innych regionach Polski i zapowiedział działania w tym kierunku.

Skoro już o infrastrukturze: konferencja prasowa odbyła się na obrzeżach miasta, w lesie na Sekule, gdzie siedleccy narciarze urządzili trasę treningową. Dyskusje o jej sztucznym naśnieżaniu toczyły się w radzie miasta już wiele lat temu. Teraz mają szansę realizacji. Sławomir Nitras obiecał, że jeśli miasto przygotuje dobry projekt, ministerstwo wesprze go finansowo. Nie padły żadne, nawet przybliżone kwoty, ale pojawiły się terminy. Pierwszy etap, polegający na doprowadzeniu wody, prądu i zamontowaniu armatek śnieżnych, byłby do zrealizowania w ciągu roku. Drugi, uwzględniający utwardzenie wskazanych dróżek (aby latem mogły służyć rolkarzom i biegaczom) i wzniesienie budynku zaplecza, wymaga uporządkowania spraw własnościowych i większych nakładów. Dlatego tutaj mówi się o dwóch-trzech latach.
Prezydent Siedlec Andrzej Sitnik zapowiedział przygotowanie i zgłoszenie takiego projektu. Chęć uczestniczenia w nim zadeklarowała w imieniu samorządu Mazowsza Elżbieta Lanc z zarządu województwa.

Wyróżnieni trenerzy podkreślali wychowawczą rolę sportu. Nie każdy młody członek lokalnego klubu musi potem iść w zawodowstwo i walczyć w barwach narodowych o medale olimpijskie. Każdy jednak nauczy się wytyczać sobie cele i pokonywać przeciwności, kształtując cechy charakteru przydatne w dorosłym życiu. Dlatego zasadne jest wspieranie przez państwo sportu powszechnego, amatorskiego.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

11 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
ulice Wt. 30.01.2024 18:11:55

Czy posłanka przejechała przez miasto ulicą Torową, Floriańską, Świrskiego? Czy pan Sitnik zademonstrował posłance stan siedleckich dróg? Czy pan Sitnik zdaje sobie sprawę że za uszkodzone na miejskich dziurach samochody właściciele mogą domagać się gigantycznych odszkodowań, na które w mieście nie ma pieniędzy. Serio dla posłanki wybranej głosami wielu siedlczan obecnie najważniejszy jest lans na naśnieżaniu dróżki z której przez 2 miesiące będzie korzystać hobbystycznie kilka osób? To jest ośmieszanie urzędu prezydenta miasta, urzędu posła RP i urzędu ministra. Są pilniejsze sprawy w mieście panie Sitnik i trzeba w tym temacie lobbować u góry a nie lansować panią, która dotąd nic dobrego dla miasta nie zrobiła i sądząc po sympatii do narciarzy - niewiele zrobi

Z Nowotki Wt. 30.01.2024 06:51:25

Bardzo dobry pomysl - Siedlce mocno stoja sportami zimowymi! Panowie Staręga i Sztandera - nie jednego do nart czy łyżew zarzili. Do krytyków powyżej: Wasz PIS jakos tego w 8 lat nie potrafil a ci od razu.

obietnica Pon. 05.02.2024 11:37:20

Ale się uśmiałem .... przed ostatnimi wyborami Sitnik termy obiecywał. Sitnik zejdź wstydu sobie zaoszczędzisz.

pis dawał, Czw. 01.02.2024 08:43:54

ale tam gdzie widział korzyść dla partii i jej członków. Archidiecezja poznańska postawiła wyremontować sześć budynków w Poznaniu i Otorowie. Remonty dotyczą kilku budynków, w tym także kanonii biskupiej, gdzie na emeryturze ma zamieszkać abp. Gądecki. Z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zarządzanego przez ostatnie lata przez PiS, na ten cel przeznaczonych zostanie prawie 22 mln zł. Tylko 4,5 mln zł archidiecezja dokłada z własnego budżetu.

Leonidas Pon. 29.01.2024 14:40:46

Minister sportu a taki wymoczek.

Pilnik Czw. 01.02.2024 14:38:42

Że takiemu oszołomowi jak ten Mitras dali stołek ministra to aż dziw bierze.

Siedlczanin Pon. 29.01.2024 15:07:25

A ta pani w białym wdzianku to kto, bo jakoś nie kojarzę.

Marek Wt. 30.01.2024 06:53:32

To jest Posłanka Ziemi Siedleckiej, Kamila Gasiuk-Pihowicz z KO. Bardzo znana w Siedlcach, na Mazowszu i w Polsce Ale jak piszesz z Federacji - to masz prawo nie wiedzieć..... (i prosze nie podszywaj sie pod Siedlczan - zmień nick)

Ireneusz Wt. 30.01.2024 16:39:28

Może i znana ale w jakich środowiskach i z czego słynie to nie każdemu musi się podobać.

alosza Wt. 30.01.2024 15:46:39

A tych 2 smutnych panów to nie powinno być wtedy w pracy?

Ikskss Pon. 29.01.2024 15:33:39

Cieszymy się Panie Nitras że Pan przyjechał zapraszamy :) dzban roku niech nie przyjeżdża:(