4. edycja Biegu księżnej Aleksandry Ogińskiej

Siedlce Niedz. 19.03.2023 08:56:28
19
mar 2023

W sobotę, 18 marca odbył się 4. bieg ku uczczeniu urodzin Aleksandry Ogińskiej i w ramach powitania zbliżającej się wiosny. Organizatorem wydarzenia jest Agencja Rozwoju Miasta Siedlce. Na miejsce biegów, podobnie jak w poprzednich edycjach, wybrano tereny stadionu ARMS i Błonia Papieskie.

W wydarzeniu wzięło udział prawie 200 osób, w tym 50 osób zdecydowało się na rywalizację na kijki, czyli „nordic walking" na dystansie 5 km. Biegacze z kolei mieli do przebiegnięcia standardową „dziesiątkę". Nowością w tym roku był udział prawie setki dzieci, które pobiegły na dystansie 300 m, 600 m i 900 m. Wiek młodszych biegaczy wahał się w przedziale 7-12 lat. Na biegu nie zabrakło także „samej" Aleksandry Ogińskiej, w której rolę wcieliła się Alina Szysz z grupy biegaczy „Skórzec Biega". Całą trasę pokonała w królewskiej sukni i z ogromnym wdziękiem.

Agnieszka Kacprzak - jedna z organizatorek biegu podkreśliła, że impreza jest przygotowana w taki sposób by zagwarantować maksimum bezpieczeństwa, dlatego na trasie biegaczy koordynowali ratownicy medyczni na rowerach. Także na mecie uczestników wspierał zespół medyczny z Centrum Medyczno - Diagnostycznego w Siedlcach.
Najszybszy na mecie biegu okazał się Adam Wasilewski z Brzozowicy, który 10 km pokonał w czasie 35,01 min. Jako drugi dobiegł Jacek Chróściel z Międzyrzeca Podlaskiego, a trzeci był Kamil Lubowiecki z Piaseczna.

Z kobiet najszybsza była Mariola Kłopotowska- Sawa z Siemiatycz, z czasem 43,39 min. Zaraz po niej Ewa Chróst z Mińska Mazowieckiego i Sylwia Szymowska z Łukowa.
W kategorii „nordic walking" wygrał Paweł Jagiełło z Białej Podlaskiej, z czasem 31,36 min. Drugie miejsce zdobył Waldemar Danielski z Sokołowa Podlaskiego, a trzecie Andrzej Wysocki ze Skórca. W grupie żeńskiej, najszybsza była Jolanta Zapałowska ze Slow Jogging Siedlce, z czasem 33,48 min. Drugie miejsce wywalczyła Moniki Madej z Łukowa, a jako trzecia doszła Ewa Sobiczewska z NoWi Siedlce.

Wszyscy uczestnicy po dotarciu do mety dostali pamiątkowe medale. Znalazł się także czas na wspólne zdjęcia z księżną Aleksandrą Ogińską, po której nie było widać zupełnie zmęczenia.

Podczas biegu zebrano środki na leczenie chorych dzieci - Hani i Alusia. Bieg odbył się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Siedlce - Andrzeja Sitnika. Kolejna, już 5 edycja biegu planowana jest na marzec 2024 r.