SARS-CoV-2

Mniejsze dostawy – spowolnione szczepienia

Siedlce Czw. 21.01.2021 15:34:57
21
sty 2021

Dopiero co się rozpoczęła, a już zwolniła. Akcję szczepień przeciw Covid-19 w całym kraju przyhamowały w ostatnich dniach mniejsze od spodziewanych dostawy. Siedlce nie są tutaj wyjątkiem.

Na razie trwa szczepienie grupy zerowej, czyli pracowników służby zdrowia. W siedleckim szpitalu miejskim pierwszą dawkę przyjęło już około 1000 osób, a zapisanych chętnych jest jeszcze około 400. Ci drudzy będą musieli zaczekać, bo dostawy są mniejsze od zamówień. W poniedziałek miało przyjechać 450 dawek, a przyjechało 270, i to dzień później. Jak poinformował nas dyrektor siedleckiego SP ZOZ Mirosław Leśkowicz, w tej sytuacji szpital koncentruje się na tym, żeby podać drugą dawkę szczepionki ludziom, którzy już otrzymali pierwszą. W pełni zaszczepionych, czyli po podaniu pierwszej i drugiej dawki, jest w tej chwili około 180 osób.
Od przyszłego tygodnia, czyli od poniedziałku 25 stycznia, mają ruszyć szczepienia seniorów w wieku powyżej 80 roku życia. Na razie do siedleckiego ZOZ-u zapisało się 450 chętnych z tej grupy wiekowej.

Problemów ze zmniejszonymi dostawami doświadcza też Mazowiecki Szpital Wojewódzki. – Zaprzestaliśmy w tej chwili szczepienia osób z grupy 0, czyli pracowników medycznych. Mamy obiecane szczepionki na drugą dawkę, więc od poniedziałku będziemy szczepić osoby, które zaszczepiliśmy od 4 do 8 stycznia pierwszą dawką – informuje Anna Garucka, dyrektor do spraw pielęgniarstwa i organizacji opieki. Szpital wojewódzki zaszczepił dotąd 450 medyków, a w kolejce czeka jeszcze 350. To nie tylko jego własna załoga – w tej grupie jest np. sporo pracowników okolicznych gabinetów stomatologicznych.

Jeśli chodzi o planowane na przyszły tydzień szczepienia grupy 1, to tutaj (podobnie jak w szpitalu miejskim) będzie ich mniej, niż miało być. – Mamy punkt szczepień przy szpitalu tymczasowym, ale tu też są ograniczenia. W przyszłym tygodniu mieliśmy szczepić 200 pacjentów dziennie, ale już wiemy, że dostaniemy tylko 180 dawek na cały tydzień – dodaje dyr. Garucka. Zapisanych było około 400 osób z grypy wiekowej 80+.

Zmniejszone dostawy wynikają z problemów producentów. Szczepi się cały świat, firmy farmaceutyczne rozbudowują swoje linie produkcyjne. Z dostępnych informacji wynika, że szczepionki napłyną szerszym strumieniem po 7 lutego.

AB/DW
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.