Region

Zbuczyn przystąpił do Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych

Siedlce Pon. 04.03.2024 16:25:50
04
mar 2024

Dziewięć połączeń z pomocą Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych uruchomiła w lutym gmina Zbuczyn. Na początek dwa połączenia rano i tyle samo późnym popołudniem i wieczorem. Samorząd pierwszy rok traktuje jako eksperymentalny, zakładając możliwość rozszerzenia oferty.

Fundusz jest dostępny już od kilku lat, ale do tej pory gmina radziła sobie bez niego. Zbuczyn leży bowiem blisko Siedlec i korzysta z podmiejskich linii tamtejszego MPK. Część połączeń obsługiwali przewoźnicy prywatni, ale w zeszłym roku nastąpiła tu zmiana na gorsze. – Podczas zebrań dotyczących funduszy sołeckich mieszkańcy sygnalizowali nam, że przewoźnicy wycofali się z części połączeń i są problemy z dojazdem nawet w miejscowościach blisko Zbuczyna. Dlatego stwierdziliśmy, że spróbujemy skorzystać z tej dotacji – mówi wójt Hubert Pasiak.

Gmina zawnioskowała i dostała pół miliona złotych, co pozwoli dotować do końca roku dziewięć linii. Siedem zapewnia dojazd do szkół uczniom, ale mogą z nich korzystać i inni mieszkańcy, nie tylko młodzież. – Dwie są zupełnie nowe. Jedna prowadzi z Bzowa przez Zbuczyn i Łęcznowolę do Siedlec. Druga z Grochówki (we wschodniej części gminy) przez Modrzew i Zbuczyn do Siedlec – informuje wójt.

Przewozy ruszyły w lutym. Gmina traktuje pierwszy rok eksperymentalnie. Nie chcąc płacić za kursowanie autobusów „na pusto”, na początek uruchomiła na każdej linii dwa kursy rano i dwa po południu i wieczorem (plus powrotne). Jeśli mieszkańcy będą korzystać, a państwo utrzyma dofinansowania, w przyszłym roku ta liczba może się zwiększyć.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.