Region

Władysław Rawicz i inni – wystawa poświęcona powstaniu styczniowemu w siedleckim Archiwum Państwowym

Siedlce Wt. 21.11.2023 18:03:56
21
lis 2023

W 160. rocznicę śmierci Władysława Rawicza Archiwum Państwowe w Siedlcach otworzyło poświęconą powstaniu styczniowemu wystawę. Większość wydarzeń związanych z rocznicą jego wybuchu odbyła się w naszym regionie w styczniu i lutym, ale miejscowi historycy chcieli podtrzymać temat w obiegu na dłużej.

Władysław Rawicz, cywilny naczelnik województwa podlaskiego, został stracony w Siedlcach dokładnie 21 listopada 1863 roku. Gorący patriota i sprawny organizator, jest po księdzu Stanisławie Brzósce jednym z najbardziej znanych uczestników powstania styczniowego w naszym regionie.

Otwarta w Archiwum Państwowym wystawa poświęca mu sporo miejsca, choć jej zakres tematyczny jest znacznie szerszy. „Społeczeństwo regionu siedleckiego wobec powstania styczniowego 1863-65” to zapis zarówno ówczesnych społecznych nastrojów i postaw, jak i działań podejmowanych przez zaborcę w celu stłumienia polskiego oporu. Daje wyobrażenie nie tylko o tym, jak wyglądały działania zbrojne, ale i życie codzienne. Znalazły się na niej dokumenty z zasobu archiwów państwowych w Siedlcach i Lublinie oraz warszawskiego Archiwum Głównego Akt Dawnych. Poza oficjalnymi rozporządzeniami władz carskich i podziemnych władz powstańczych, jest tam również testament Władysława Rawicza, pamiętnikarskie relacje z powstania, a także nieco informacji o upamiętnieniach tego zrywu – i tych z okresu II RP, i współczesnych.

Wystawę można oglądać w siedzibie Archiwum Państwowego w Siedlcach mniej więcej do końca stycznia.

Warto dodać, że do powstania styczniowego wróciło niedawno również Muzeum Regionalne w Siedlcach, które prezentuje m.in. używaną wtedy broń, elementy strojów i patriotycznej biżuterii oraz inne cenne pamiątki.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.