Region

Więcej światła za mniejsze pieniądze

Siedlce Pt. 08.12.2023 18:02:01
08
gru 2023

Będzie ich więcej, ale będą też oszczędniejsze, więc finansowo samorząd i tak wyjdzie na plus. Gmina Zbuczyn kończy drugi etap wymiany oświetlenia ulicznego. Pierwszy miał miejsce na wiosnę, trzeci i ostatni planowany jest na przyszły rok.

Wymiana ulicznych latarni trwa mimo zimowej aury. Do końca roku gmina chce wymienić ich aż 500. Drugie tyle zrobi w przyszłym roku. Kilka dni temu otrzymała na ten cel z programu „Rozświetlamy Polskę” (jest to wydzielona część „Polskiego Ładu”) pół miliona złotych.

To nie jest tylko wymiana starych lamp na nowe w proporcji 1:1. Miejsca istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa będą doświetlone. – Będziemy zawieszać dodatkowe lampy. Na drogach powiatowych, gdzie teraz są na co drugim słupie, będą na każdym. Na gminnych nie ma takiej konieczności, ale będziemy doświetlać punktowo, według potrzeb – informuje wójt Hubert Pasiak.

Lamp będzie zatem więcej, ale samorząd i tak ma wyjść na tym finansowo do przodu. Diodowe źródła światła zużywają bowiem o połowę mniej energii niż sodowe. Te drugie w dodatku często się psują, co pociąga za sobą dodatkowe wydatki na naprawy. Nowe mają być objęte 10-letnią gwarancją.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.