Region

Wernisaż wystawy plenerowej „Śladami Leona Barszczewskiego” w siedleckim Muzeum Regionalnym

Siedlce Pon. 04.03.2024 17:24:00
04
mar 2024

W piątek, 8 marca o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy plenerowej „Śladami Leona Barszczewskiego”. Muzeum Regionalne im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach przygotowało ją we współpracy z Muzeum Fotografii w Krakowie, z którego zbiorów pochodzą prezentowane fotografie.

Leon Barszczewski zasłynął jako fotograf i badacz Azji Środkowej. W ostatnich dwudziestu latach XIX w. oraz w pierwszym dziesięcioleciu XX w. wykonał tysiące fotografii, których część zachowała się w postaci szklanych negatywów. Przedstawiają jego rodzinę, Siedlce, Warszawę oraz przyrodę i ludność Azji Środkowej i Chin. Na wystawie zaprezentowane zostaną wybrane fotografie. Ukazują one życie jego rodziny w Samarkandzie i w Siedlcach, w których spędził ostatnie lata życia, a także piękno azjatyckich krajobrazów i tamtejszą ludność.

Igor Strojecki, prawnuk Barszczewskiego, zainicjował powstanie ekspozycji i mocno zaangażował się w jej przygotowanie. Podczas wernisażu wygłosi prelekcję „Nieznane fotografie Leona Barszczewskiego”. Opowie o jego spuściźnie fotograficznej, której duża część, ukazująca podróże po dawnym Emiracie Buchary, znana jest już od wielu lat – była prezentowana na licznych wystawach oraz w publikacjach prelegenta. Tematem prelekcji będzie też dotychczas nieznana część zbioru w postaci szklanych negatywów. Do niedawna przechowywał ją były prezes Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego. W 2022 r. trafiła ostatecznie do zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie. Unikatowe zdjęcia ukazują Azję Środkową, Baku w Azerbejdżanie, Harbin w Chinach, a także Siedlce, wschodnią część Mazowsza oraz niemal niezmieniony do dziś kościół kamedulski w Lesie Bielańskim w Warszawie. Ta grupa zdjęć będzie tematem prelekcji. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane nieznane dotąd fotografie, które nie zostały umieszczone na wystawie.

Wystawa będzie czynna do 22 czerwca 2025 roku.


fot. Leon Barszczewski Siedlce, 1904-1906. Ze zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie.

Inf. Pras.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.