W Siemiatyczach odbędą się uroczystości w rocznicę bitwy o Monte Cassino
Region
Niedz. 17.05.2026 11:28:20
17
maj 2026
maj 2026
To była jedna z najbardziej zaciętych i krwawych bitew na zachodzie Europy w czasie II wojny światowej. W maju 1944 r. żołnierze 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa przełamali długi i zacięty niemiecki opór i zdobyli klasztor na Monte Cassino. Armia z gen. Andersem na czele pomimo wielu strat rozsławiła imię polskiego żołnierza otwierając sprzymierzonym wojskom drogę na Rzym. O wydarzeniach tych pamiętają mieszkańcy Podlasia.
W poniedziałek, 18 maja w 82. rocznicę bitwy o Monte Cassino uroczystości upamiętniające to wydarzenie odbędą się w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i przy pomniku Żołnierzy Walczących w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie w latach 1940-1945.
Program uroczystości rocznicowych:
16.30 zapalenie zniczy na grobach Żołnierzy 2. Korpusu na Cmentarzu Parafialnym
17.30 Msza Św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP
18.30 Formowanie kolumny marszowej, przemarsz pod Pomnik Żołnierzy Walczących w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie
18.45 główne uroczystości przy Pomniku Żołnierzy Walczących w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie
hymn państwowy
wystąpienia okolicznościowe
złożenie kwiatów i zapalenie zniczy

Na uroczystości zapraszają rodziny żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie walczących w czasie II wojny światowej, pochodzących z powiatu siemiatyckiego.


Foto: ABol / Archiwum


3 komentarze
obnażyłeś się, już wiadomo ktoś zacz
walczyli, ale zajeli pusty klasztor bo niemcy sie wycofali z powodu zajscia nieoczekiwana droga od flanki przez francuzow, co ciekawe anders wydal samodzielny rozkaz do ataku za co sosnkowski obiecal mu po wojnie sad polowy, tylko kupa polakow zginela; dziwne ze na tablicy pod kosciolem nie wydziergali nazwisk polskich prawoslawnych zolnierzy co walczyli pod monte
Po 1. nie chodziło o klasztor, tylko otwarcie drogi na Rzym, 2. kłamiesz twierdząc, że pominięto prawosławnych żołnierzy na pomniku