Region

W radzie miasta o rozwoju i finansach i wotum zaufania dla Tomasza Hapunowicza

Siedlce Pt. 28.06.2024 18:50:39
28
cze 2024

Rada Miasta Siedlce udzieliła wotum zaufania prezydentowi Tomaszowi Hapunowiczowi. Zrobiła to niejako na kredyt, bo to dopiero początek jego kadencji. 27 czerwca w debacie nad raportem o stanie miasta nie zabrakło krytycznych uwag pod adresem poprzedniego prezydenta i postulatów do zrealizowania przez nowego.

Ośrodek subregionalny? Owszem, w dalszym ciągu. Ale już nie taki silny jak kilka lat temu. W debacie nad raportem o stanie miasta jako główne bolączki wymieniano przede wszystkim spadek liczby mieszkańców – o ponad 3 tysiące w ciągu kilku lat. Część z nich wyniosła się na szczęście niezbyt daleko, bo do otaczającej miasto Gminy Siedlce (której wójt Henryk Brodowski gościł zresztą na wczorajszej sesji). Nadal korzystają więc z miejskich usług i zostawiają pieniądze w tutejszych sklepach. Ale samą tendencję uznano za niepokojącą.

Władzom poprzedniej kadencji wytykano też za małą aktywność w poszukiwaniu inwestorów. W mieście jest kilka dużych zakładów produkcyjnych, ale działają tu one już od wielu lat. Padł postulat, by nie przegapić szansy, jaką stwarza doprowadzenie do Siedlec autostrady A2. Prezydent Tomasz Hapunowicz zapewnił, że specjalnie w tym celu zreorganizuje magistrat, tworząc wydział do spraw obsługi inwestorów i nadzoru właścicielskiego. Nie będzie to jakaś rozbudowana struktura z masą nowych etatów – chodzi raczej o przesunięcie już zatrudnionych ludzi i wyznaczenie im nowych zadań.

Nowi pracodawcy (i podatnicy) bardzo by się przydali, bo miasto wciąż boryka się z poważnymi niedoborami w dochodach. Zatwierdzona wczoraj nowelizacja tegorocznego budżetu zwiększyła go o ponad 12 mln zł, ale lwia część nowych dochodów to 10 mln zł dodatkowej dywidendy ściągniętej z Przedsiębiorstwa Energetycznego.

Pieniądze te rozdysponowano m.in. na wnioskowane przez dyrektorów remonty i doposażenia publicznych placówek oświatowych, a także na przepisowe zwiększenie finansowania placówek niepublicznych. Radnych ucieszył fakt, że ponad 1,5 mln zł więcej poszło na remonty dróg. Z mieszanymi uczuciami przyjęli natomiast konieczność zwiększenia nakładów na utrzymanie parku miejskiego. A z niepokojem – informację, że o ponad 4,6 mln zł wzrosły koszty obsługi miejskiego długu.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

4 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Zainteresowany Wt. 02.07.2024 17:11:34

Poświęciłem czas i obejrzałem sesję. Pan A.Sitnik dalej nie rozumie gdzie popełnił błędy. Dalej uważa, że jemu się należy, to do niego powinni przyjść, ale nie on. Dlaczego nie było dialogu z resztą instytucji tylko wieczne kłótnie - bo z ludźmi trzeba umieć rozmawiać i dopuszczać do siebie zdanie innych, a nie tylko swoje i moje jest najważniejsze. To jest wspólne miasto - nie ważne skąd są radni. Tu chodzi o JEDNEN interes społeczny nie o gierki polityczne.

tommi Pt. 28.06.2024 15:16:34

Z pustego to i Salomon nie naleje. Pan Hapunowicz to kolejne 5lat wstecz dla Siedlec.

Ważka Sob. 29.06.2024 07:02:22

Dzieje się, po marazmie poprzedniej ekipy obecna ruszyła z kopyta. Kochamy to swoje nie najładniejsze miasto dlatego trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.

Jasam Sob. 29.06.2024 04:45:14

Pożyjemy zobaczymy. Hapunowicz jest bardzo pracowitym człowiekiem który da sobie radę w każdej sytuacji.