Region

Uzależnienia internetowe wśród dzieci i młodzieży

Siedlce Śr. 08.11.2023 16:08:29
08
lis 2023

W środę, 8 listopada młodzież ze szkół podstawowych w Siedlcach spotkała się w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej z Krzysztofem Piersą, dziennikarzem, terapeutą ds. uzależnień od gier komputerowych, telefonów komórkowych i internetu oraz autorem książek na ten temat.

Podczas spotkania terapeuta opowiedział młodzieży o cienkiej granicy między tym, jakie korzyści daje nam internet a ryzykiem wpadnięcia w sieć, czyli bezgranicznym surfowaniu czy graniu w gry komputerowe.

Krzysztof Piers opowiedział o tym, że często przyczyną popadania przez dzieci w nałóg jest atrakcyjność mediów i internetu i brak czasu ze strony zapracowanych rodziców. Dziecko szuka uwagi w sieci i w taki sposób radzi sobie z samotnością. Krzysztof Piers podkreślił, że podstawą by znaleźć złoty środek w korzystaniu z gier i sieci jest narzucenie sobie ograniczenia czasowego, tego ile czasu spędzamy w sieci. Optymalne wyznaczenie sobie przedziału nie dłużej niż 1-2 godziny zabezpiecza nas przed straceniem poczucia czasu surfowania. Dobrym rozwiązaniem jest także znalezienie własnej pasji, która wypełni nasz czas i ograniczy ryzyko wpadnięcia w sidła nałogu internetowego. Z kolei rodzice mogą przede wszystkim zwiększyć czujność i uwagę na to, ile czasu spędzają w sieci ich pociechy.

Uzależnienie od komputera i internetu jest klasyfikowane według klasyfikacji ICD 10 jako uzależnienie psychiczne. Osoba uzależniona ma silną potrzebę, przymus korzystania z komputera czy z internetu. Młody człowiek, który wpadł w uzależnienie, często jest nieświadomy problemu i nie potrafi sam sobie z nim poradzić. Często zaawansowane stadium uzależnienia wymaga pomocy lekarza psychiatry i długiej terapii rodzinnej.

Spotkanie z terapeutą, Krzysztofem Piersem uzupełniły warsztaty uczniów z terapeutą, podczas których młodzież poznała sposoby rozsądnego korzystania z internetu.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.