Region

Uroczystości w Lesie Mroczkowskim /ZDJĘCIA/

Siedlce Pon. 12.09.2022 18:16:30
12
wrz 2022

W niedzielę, 11 września w Lesie Mroczkowskim na granicy dwóch gmin, powiatów i województw po raz kolejny odbyły się uroczystości w 159. rocznicę stracenia powstańców polskich - żołnierzy Powstania Styczniowego 1863 roku. Obchody pod dębem straceń w lesie nieopodal wsi Mroczki w gminie Wiśniew rozpoczęły się o godz.: 15:00.

Uroczystą mszę świętą koncelebrował ks. kanonik Jan Babik, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Siedlcach, któremu towarzyszyli proboszczowie parafii w Śmiarach - ksiądz kanonik Jarosław Fałdowski i w Gręzówce - ksiądz kanonik Adam Krasuski. W uroczystości wziął także udział proboszcz parafii w Domanicach - ksiądz Tomasz Czarnocki.
W uroczystościach wzięli udział m. in.: poseł na Sejm RP Krzysztof Tchórzewski, Wójt Gminy Domanice Jerzy Zabłocki, zastępca wójta Gminy Łuków Wojciech Szczygieł i zastępca wójta Gminy Wiśniew Jarosław Krzymowski.
Dokładne okoliczności tragicznych wydarzeń sprzed 159 lat nie są znane, ale od kilku lat, z inicjatywy miejscowego pasjonata historii Juliana Jastrzębskiego, rocznicowe uroczystości odbywają się w symbolicznym miejscu, na granicy województw mazowieckiego i lubelskiego, powiatów siedleckiego i łukowskiego, a także gmin Wiśniew i Łuków w sąsiedztwie gminy Domanice.
W 1863 roku mieszkańcy tych okolic aktywnie włączyli się w Powstanie Styczniowe. Brali m.in. udział w walkach o Łuków, a gdy oddziały carskie zorganizowały skuteczną obronę w miejscowym klasztorze, powstańcy rozpoczęli wojnę partyzancką. Podczas odwrotu po przegranej drugiej bitwie pod Gręzówką, zostali zaatakowani przez wojsko rosyjskie w pobliżu wsi Mroczki. Pojmani wówczas jeńcy, według niektórych źródeł, zostali rozstrzelani, albo powieszeni, a miejscem straceń miał być jeden z dębów w Lesie Mroczkowskim.
To tutaj odbywają się rocznicowe uroczystości, na które zapraszają proboszcz parafii w Śmiarach ksiądz Jarosław Fałdowski, wójtowie gmin Wiśniew - Krzysztof Kryszczuk, Łuków - Mariusz Osiak i gminy Domanice Jerzy Zabłocki oraz pasjonaci historii - Julian Jastrzębski ze wsi Pluty i Jerzy Soczewka z miejscowości Trzciniec w gminie Skórzec oraz poseł na Sejm RP Krzysztof Tchórzewski.zdjęcia: Piotr Grabowski
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.