Region

Tydzień dla Sekuły

Siedlce Wt. 28.03.2023 18:30:46
28
mar 2023

Pogoda raczej zniechęca, leśnicy i prezydent miasta zachęcają. Na południowych obrzeżach Siedlec trwa „Tydzień dla Sekuły”, czyli sadzenie nowego lasu i sprzątanie tego już rosnącego.

Las na Sekule to popularne miejsce wśród tych siedlczan, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek. Dla lubiących sobie poleniuchować na trawce nad wodą jest teren przy Zalewie nad Muchawką, dla miłośników spacerów – park „Aleksandria” (chwilowo zamknięty na czas renowacji, ale za dwa miesiące znów dostępny), natomiast Sekułę odwiedzają miłośnicy terenowych biegów, jazdy na rowerze i jazdy konnej. Wieloletnią tradycją jest wiosenne społeczne porządkowanie tego terenu oraz sadzenie nowych drzew na miejscu tych wyciętych w ramach planowej gospodarki leśnej.

We wczesne wtorkowe popołudnie zimny wiatr i sypiący co chwila śnieg nie zachęcały specjalnie do fizycznej pracy na powietrzu, ale tradycji stało się zadość. Na Sekule pojawił się prezydent Andrzej Sitnik, nadleśniczy Jerzy Osiak i grupa pracowników siedleckiego nadleśnictwa. Razem zademonstrowali przybyłym mediom, że sadzenie nowego lasu nie jest wielką filozofią, a nabrawszy odrobiny wprawy w posługiwaniu się specjalnie do tego zaprojektowanym narzędziem można umieszczać w ziemi nową sadzonkę co kilkadziesiąt sekund.

Sadzonek przygotowano aż cztery tysiące, toteż wszyscy, którzy zechcą poświęcić na ów zbożny cel trochę czasu i wysiłku, będą mieli taką możliwość. Leśnicy zapraszają wszystkich chętnych codziennie od godziny 9.00. Pożyczają narzędzia i rękawice ochronne, dostarczają sadzonki, a tym, którzy wolą sprzątać niż sadzić – worki na zebrane śmieci. Akcja potrwa do końca tygodnia.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.