„Tropem Wilczym” w Siedlcach
Siedlce
Niedz. 02.03.2025 20:49:16


02
mar 2025
mar 2025
Blisko 500 osób pobiegło w niedzielę, 2 marca ulicami Siedlec, w hołdzie dla żołnierzy tzw. drugiej konspiracji. Chętnych nie zabrakło, choć panowało dokuczliwe zimno, a trasa była dwuipółkrotnie dłuższa, niż zwyczajowe 1963 metry.
Dla świata II wojna światowa w Europie zakończyła się 8 maja 1945. W Polsce trwała dobrych kilka lat dłużej, bo nie wszyscy pogodzili się z zamiany okupacji niemieckiej na sowiecką. Zbrojny opór utrzymywał się na masową skalę aż do sfałszowanych wyborów w 1947 roku, na ograniczoną – do wczesnych lat 50., a w pojedynczych przypadkach jeszcze dłużej. Ostatni z Żołnierzy Niezłomnych zginął aż 18 lat po wojnie i to na pamiątkę daty jego śmierci przyjęło się, że upamiętniający powojenne podziemie bieg ma 1963 metry.W Siedlcach wygląda to trochę inaczej. Od ubiegłego roku głównym organizatorem biegu „Tropem Wilczym” jest Katolicka Szkoła Podstawowa im. ks. Jerzego Popiełuszki. Położona na obrzeżach miasta, zaproponowała uczestnikom nieco większe wyzwanie: liczącą blisko 4,5 kilometra trasę do centrum, a stamtąd pod pomnik powojennej partyzantki na Skwerze Wileńskim. Rekreacyjne tempo, dwa przystanki na składanie kwiatów oraz pozwolenie najmłodszym uczestnikom na używanie rolek, hulajnóg i rowerów sprawiają jednak, że impreza jest dostępna nawet dla tych, którzy na co dzień nie biegają. Wśród uczestników byli zarówno kilku-, jak i kilkudziesięcio-latkowie.
Niektórzy brali udział w biegu dla podtrzymania pamięci rodzinnej. Mieli bowiem dziadków lub innych krewnych z powojennym konspiracyjnym epizodem. Dla większości cenna była sama idea: upamiętnić w widoczny sposób ludzi, którzy podjęli walkę bez szans na wygraną, w imię zasad moralnych i miłości Ojczyzny.
– Nie chodzi tylko o to, by ich podziwiać, ale przede wszystkim naśladować. Oni oczekują, byśmy nie milczeli, ale troszczyli się o Ojczyznę – mówił w homilii podczas poprzedzającej bieg mszy świętej dyrektor KSP, ks. Marcin Olek. Dodatkowej wiedzy dostarczyli uczestnikom zaproszeni naukowcy z Instytutu Pamięci Narodowej, którzy w wykładzie dla dorosłych, warsztatach dla młodzieży i zabawach dla dzieci opisali, skąd się wzięli, kim byli, za co i jak walczyli żołnierze powojennej konspiracji. Przez komunistów wyklęci, dla nas – niezłomni.
Zobacz Galerię
56 Zdjęć
Zobacz Galerię
156 Zdjęć
Zdjęcia: Adam Białczak, Piotr Grabowski
1 komentarze
Duch rośnie patrząc na setki dzieci i młodzieży oddających cześć Żołnierzom NIEZŁOMNYM . To jest najlepsza lekcja historii i jednocześnie wychowania również fizycznego. Podziękowania dla Katolickiej Podstawówki i wszystkich organizatorów. A gdzie się podział były prezydent Siedlec z innym wuefistą, obecnie obaj radni?