Region

Święto Wojska Polskiego w Siedlcach

Siedlce Pon. 15.08.2022 09:01:29
15
sie 2022

102 lata temu wojsko uratowało dopiero co odzyskaną niepodległość. W dzisiejszych niebezpiecznych czasach również liczymy na jego siłę – ta myśl przewinęła się kilka razy podczas siedleckich obchodów Święta Wojska Polskiego.

Ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej święto obchodzone jest 15 sierpnia, ale w Siedlcach zrobiono to w tym roku dzień wcześniej. Po raz pierwszy uczestniczył w nim nowy dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej, gen. bryg. Arkadiusz Szkutnik.

– Przez wieki historii Polski wojsko wiele razy broniło jej granic i wolności. Zwycięstwo nad Wisłą w 1920 było efektem kunsztu dowódców i odwagi żołnierzy, ale i bożej pomocy. Dziś, gdy odczuwamy skutki wojny na Ukrainie, przygotowujemy się militarnie i otaczamy naszych żołnierzy modlitwą – powiedział biskup siedlecki Kazimierz Gurda w homilii podczas mszy świętej w intencji wojska, odprawionej w południe w katedrze. Dodał, że choć modlimy się o pokój, to mamy prawo bronić naszej wolności. Podkreślił, że prawdziwy pokój bierze się ze zwycięstwa nad grzechem. Osiągniemy ten pokój w nas samych i będziemy mogli budować go wokół siebie, kiedy będziemy podążali za Chrystusem.

Po mszy delegacje wojska, samorządu, służb mundurowych i organizacji społecznych złożyły kwiaty pod tablicą na dawnym budynku NBP, upamiętniającą zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej oraz pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. W wygłoszonym tam przemówieniu dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej przypomniał w skrócie dokonania jej poprzedniczki, 18. Dywizji Piechoty, która zapisała chwalebne karty w wojnie polsko-bolszewickiej. Podkreślił, że postawa ówczesnego wojska (a także Armii Krajowej, której 80. rocznica powstania przypada w tym roku) to wzorce patriotyzmu. Wzorce potrzebne w czasie, gdy znów istnieje zagrożenie konfliktem zbrojnym.

W podobnym duchu wypowiedział się prezydent Siedlec, który po wspomnieniu wydarzeń sprzed 102 lat i wzmiance o wojnie na Ukrainie przywitał w imieniu lokalnych władz generała Szkutnika (który stanowisko dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej przejął zaledwie dwa dni wcześniej – przyp. red.).

Podczas uroczystości odczytano również list od ministra obrony narodowej. Mariusz Błaszczak pisał w nim o rozbudowie liczebności Wojska Polskiego i jego modernizacji technicznej. Wspomniał o stabilnym finansowaniu tego procesu dzięki uchwalonej w tym roku ustawie o obronie ojczyzny oraz o trwającej kampanii na rzecz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.