Region

Święto Wojska Polskiego w Siedlcach

Siedlce Niedz. 15.08.2021 23:21:31
15
sie 2021

Świadectwo Bożej Opatrzności, triumf polskiego oręża, koniec marzeń o europejskiej bądź światowej „republice rad”. Tak mówiono podczas siedleckich obchodów Święta Wojska Polskiego o wydarzeniu, które stało się tego święta początkiem: Bitwie Warszawskiej.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę jednego z największych i najważniejszych polskich zwycięstw: odparcia najazdu sowieckiej Rosji, której przywódcy chcieli w 1920 rozprzestrzenić komunizm na całą Europę. – Warszawa i Polska była tylko przystankiem, celem był cały Zachód. Ale ten pochód bezbożności i wszystkiego co najgorsze został wstrzymany przez Matkę Bożą i żołnierza Wojska Polskiego. Zmaganiom na froncie towarzyszyła wtedy wielka modlitwa – mówił w homilii podczas odprawionej w intencji Wojska Polskiego mszy świętej proboszcz siedleckiej parafii garnizonowej, ks. płk Piotr Gibasiewicz. – Świętujemy dziś wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Ona czuwa nad naszymi ziemskimi drogami i zaprasza nas, byśmy uwielbiali Pana Boga i byli Mu wdzięczni.

Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Jarosław Gromadziński podkreślał z kolei militarny kunszt, jakim wykazali się ówcześni obrońcy Polski. W wystąpieniu na apelu przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przypomniał dokonania 18. Dywizji Piechoty, której tradycje i przydomek „Żelaznej Dywizji” współczesna jednostka dziedziczy i kultywuje. Dodał, że tamto sławne zwycięstwo dokonało się wysiłkiem całego narodu: – Oprócz armii regularnej walczyła armia ochotnicza. Wspominany wczoraj ks. Skorupka był kapelanem pułków Legii Akademickiej, czyli właśnie jednostek ochotniczych. Tamto pokolenie z Bogiem w sercu i z karabinem w ręku walczyło o niepodległość i wolność naszego kraju. Za to jesteśmy dzisiaj im wdzięczni.

Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik mówił o zdolności Polaków do mobilizacji i jedności w obliczu zagrożenia: – Dziś nie musimy walczyć z wrogiem zewnętrznym, ale naszym obowiązkiem jest pamiętać i myśleć z wdzięcznością o tamtym żołnierskim pokoleniu. Dzięki nim możemy z dumą prezentować nasze narodowe symbole i żyć w niepodległej Ojczyźnie. – Słowa uznania padły też pod adresem współczesnego wojska, które wzmacnia się i szkoli, by zapewnić nam bezpieczeństwo militarne, ale pomaga też przy klęskach żywiołowych i – jak ostatnio – przy epidemii.

Poza częścią oficjalną w centrum miasta odbył się też militarny piknik, na którym 18. Dywizja Zmechanizowana i 53. batalion lekkiej piechoty WOT prezentowały mieszkańcom miasta swój sprzęt i wyposażenie.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.