Region

Święto Uniwersytetu w Siedlcach. Bez rektora, ale z podkreśleniem roli osób tworzących uczelnię

Siedlce Śr. 20.05.2026 17:55:10
20
maj 2026

Uniwersytet w Siedlcach, mimo zawieszenia rektora uczelni, dr hab. Mirosława Minkiny, zgodnie z tradycją obchodził swoje święto. Uroczystości odbyły się w środę, 20 maja.

Jak podkreśliła rzecznik Uniwersytetu w Siedlcach, dr Beata Gałek, mimo niekomfortowej sytuacji, nie można zapominać, że święto uczelni jest świętem zarówno studentów, jak i wszystkich pracowników, którzy każdego dnia tworzą społeczność Uniwersytetu w Siedlcach. Stąd też, przedstawiciele uczelni nie widzieli innej opcji, jak ta, że święto powinno się odbyć.


Święto siedleckiej uczelni rozpoczęło wejście przedstawicieli Uniwersytetu w uroczystych togach. Zaraz za nimi, wprowadzono sztandar uczelni, a następnie odśpiewano hymn Polski.

Jako pierwszy, w imieniu nieobecnego rektora, wystąpił profesor uczelni prorektor ds. nauki, dr hab. Zbigniew Karczmarzyk, który podziękował wszystkim gościom za przybycie oraz zaangażowanie w rozwój i działalność uczelni. Podkreślił działania, jakie Uniwersytet podjął na przełomie ostatnich miesięcy, aby podnieść standardy uczenia oraz rozszerzyć współpracę na arenie międzynarodowej. Dr hab. Zbigniew Karczmarzyk podziękował wszystkim, którzy tworzą uniwersytet - studentom i pracownikom za codzienną pracę, zaangażowanie i działania, które pozwoliły placówce na obecność w życiu miasta i regionu. W odpowiedzi na obecne zawieszenie uczelni, dr hab. Zbigniew Karczmarczyk zaznaczył, że misja uczelni cały czas pozostaje taka sama. Jest to rozwój, odpowiedzialność za wykształcenie młodych ludzi, co obrazują podjęte liczne projekty edukacyjne i regularny rozwój infrastruktury. Zapowiedział też, że Uniwersytet w Siedlcach dalej zamierza sukcesywnie wzmacniać swoją pozycję zarówno w środowisku akademickim, jak i na tle innych uczelni zgodnie ze standardami europejskimi. Zwieńczeniem przemówienia, było podkreślenie, że siedlecką uczelnię tworzą przede wszystkim ludzie, którzy każdego dnia z zaangażowaniem uczą się tu, pracują i działają na rzecz rozwoju uczelni i to właśnie oni są największą inwestycją uniwersytetu.

Po przemówieniach, przedstawiciele Uniwersytetu i promotorzy przyznali promocje habilitacyjne i doktorskie. Po wręczeniu aktów nadania stopni naukowych odbyło się  ślubowanie pracowników naukowych.

Zwieńczeniem święta siedleckiego Uniwersytetu było wręczenie medali za zasługi dla uczelni. Odznaczeni zostali m.in.: Henryk Niedziółka, zastępca przewodniczącego Rady Miasta Siedlce, Marek Błaszczyk, emerytowany dyrektor Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach, dr hab. Piotr Leszczyński, prof. uczelni, dyrektor Centrum Symulacji Medycznych, Uniwersytetu w Siedlcach oraz Andrzej Bujalski, prezes zarządu firmy Apis w Siedlcach. Odznaczony został także Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda - odznaczenie otrzymał podczas Mszy św. sprawowanej dzień wcześniej w intencji społeczności uniwersyteckiej. 

Podczas święta uniwersytetu w Siedlcach, nie zabrakło także wystąpień zaproszonych gości, w tym m.in. : Tomasza Hapunowicza, prezydenta Siedlec oraz Henryka Brodowskiego, wójta gminy Siedlce, którzy pogratulowali studentom i odznaczonym osobom wyróżnień i życzyli dalszych sukcesów.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

3 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Siedlczanka II Czw. 21.05.2026 15:23:40

Rektor Szczerba nie żyje.

Siedlczanka Śr. 20.05.2026 15:37:30

Miło wspominam rektora Szczerbę, zacna postać, człowiek wrażliwy na potrzeby ludzi niepełnosprawnych. Panie Rektorze, dziękuję.

miałam kolana razem Sob. 23.05.2026 06:20:33

sporo wietrzenia zostało jeszcze na tym Uniwersytecie , muszą odejść ci wszyscy w którzy zostali skorumpowani, nepotyczni nauczyciele akademiccy lub używano za awanse i nagrody w stosunku do nich szorstkiego języka - i wiemy o co chodzi!!! ..a o wschodniej agenturze wcale nie wspominam