Strażackie święto w Czuryłach. OSP obchodziła 110-lecie istnienia
Siedlce
Niedz. 17.05.2026 14:08:21
17
maj 2026
maj 2026
OSP w Czuryłach, w gminie Zbuczyn, świętowała 16 maja 110-lecie istnienia. Jubileusz połączony był z Gminnymi Obchodami Dnia Strażaka. W wydarzeniu udział wzięli druhowie z terenu gminy Zbuczyn oraz zaprzyjaźnione jednostki z sąsiednich samorządów, mieszkańcy, parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych.
Obchody rozpoczęła Msza Święta w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Krzymoszach, po której uczestnicy zgromadzili się przy budynku OSP Czuryły. Tam odbył się uroczysty apel, poświęcenie figury św. Floriana oraz poczęstunek.Hubert Pasiak, wójt gminy Zbuczyn, podkreślił wyjątkowe znaczenie jednostki dla lokalnej społeczności oraz bezpieczeństwa całej gminy. Jak zaznaczył samorządowiec, jednostka należy do najaktywniejszych straży w gminie i odgrywa istotną rolę w systemie bezpieczeństwa regionu. – Dla mnie, jako wójta gminy Zbuczyn, to duży zaszczyt, że na terenie naszej gminy działa siedem aktywnych Ochotniczych Straży Pożarnych. Czuryły są jedną z nich. To jednostka z młodzieżową drużyną pożarniczą, w której działają także strażacy zawodowi. To naprawdę bardzo porządna jednostka, zabezpieczająca północną część gminy, ale także autostradę, która wkrótce zostanie uruchomiona. To kwestia bezpieczeństwa nie tylko mieszkańców, ale również osób podróżujących naszymi drogami – podkreślił wójt.
Obchody 110-lecia były okazją do podziękowań dla druhów za ich wieloletnią służbę, zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy mieszkańcom. W trakcie wydarzenia uhonorowano odznaczeniami kilkudziesięciu strażaków. Uroczyste ślubowanie złożyli również członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Czuryły.
Jubileusz stał się także symbolem lokalnej jedności i przywiązania do tradycji strażackiej, która w Czuryłach pielęgnowana jest już od ponad wieku. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. poseł Krzysztof Tchórzewski, prezydent Siedlec Tomasz Hapunowicz, starosta Karol Tchórzewski, dyrektor siedleckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Dorota Prokurat oraz burmistrz miasta i gminy Mordy Łukasz Wawryniuk.
Zobacz Galerię
95 Zdjęć


0 komentarze