Region

Smaki Ziemi Siedleckiej. Konkurs kulinarny w Mościbrodach

Siedlce Śr. 15.11.2023 13:28:06
15
lis 2023

Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej zorganizowała konkurs kulinarny „Smaki Ziemi Siedleckiej” oraz seminarium „Lokalne Atrakcje Kulinarne”. Oba wydarzenia odbyły się 15 listopada w Dworze Mościbrody.

Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej zaprosiła do udziału w konkursie kulinarnym, „Smaki Ziemi Siedleckiej”: Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia, osoby fizyczne, producentów, przedsiębiorców z obszaru działania Lokalnej Grupa Działania Ziemi Siedleckiej. Potrawy były oceniane w trzech kategoriach: najlepsza zupa, najlepsze danie główne i najlepszy deser.

Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu siedleckiego zgłosiły łącznie 21 dań. W kategorii ,,danie główne" pierwsze miejsce zajęły kotlety chlebowe w sosie z suszonych grzybów zgłoszone przez Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Krzesku. W kategorii "zupy" pierwszym miejscem nagrodzono jasionkowską juhę autorstwa KGW w Jasionce, zaś w kategorii ,,desery": kisiel z owsa zgłoszony przez KGW Babki oraz pierniki z Chromnej. Dania oceniało jury w składzie - Karolina Buczkowska-Gołąbek z Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Kulinarnej, Barbara Tekieli - dziennikarz, specjalistka ekspertka zajmująca się turystyką i Małgorzata Borkowska z Dworu Mościbrody.

W części seminaryjnej mówiono m.in. o promocji lokalnych kulinariów i zapobieganiu marnowania żywności, czyli kuchni ,,zero waste". W czasie spotkania prezentowali się również przedsiębiorcy - producenci regionalnej żywności, którzy korzystają ze wsparcia LGD Ziemi Siedleckiej. Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej współpracuje przy promocji lokalnych atrakcji kulinarnych z LGD Razem dla Radomki. Efektem tych działań będzie m.in. broszura zawierająca informacje o regionalnych przysmakach.

Konkurs współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” w ramach „Wsparcia dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

W Mościbrodach jest nasz reporter Andrzej Ilczuk. Na antenie Katolickiego Radia Podlasie pojawi się wkrótce relacja z tego wydarzenia.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Andrzej Ilczuk
+48.502173757

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.