Siedlce w czołówce ekologicznych działań
Siedlce
Pt. 28.02.2025 11:07:50

28
lut 2025
lut 2025
Siedlce, które zdobyły wyróżnienie w Programie Polska Stolica Recyklingu, aktywnie uczestniczyły w inicjatywie zbierania punktów za korzystanie z usługi EKOzwroty. Program ten promuje ideę zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego gospodarowania odpadami, a miasto wyróżnia się swoim zaangażowaniem w akcje ekologiczne. EKOzwroty to inicjatywa realizowana przez Fundację Odzyskaj Środowisko we współpracy z InPost, mająca na celu promowanie recyklingu oraz świadomego podejścia do odpadów.
Elektryczny Las i nagrody za zaangażowanieSiedlce otrzymały także wyjątkowy prezent – bon na Elektryczny Las, który oznacza sadzonki drzew odpowiadające liczbie ton elektrycznych śmieci zebranych przez miasto w ciągu ostatniego roku. Dzięki temu w mieście posadzone zostaną 33 nowe drzewa, co jest doskonałym przykładem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.
„Medal z recyklingu elektrycznych śmieci to nasze podziękowanie dla Miasta i jego mieszkańców za proekologiczną postawę w projekcie Elektryczne Śmieci oraz w Programie Polska Stolica Recyklingu. Dzięki ich zaangażowaniu możemy uniknąć zasypania przez zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, ale także inne odpady, takie jak tekstylia. Dzięki świadomym mieszkańcom, zrównoważony rozwój miast staje się realny” – mówi Katarzyna Sieradzka z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
EKOzwroty to krok ku przyszłości, w której świadome decyzje konsumenckie mogą wpłynąć na poprawę jakości życia w miastach oraz ochronę środowiska. Siedlce, biorąc udział w Programie Polska Stolica Recyklingu, udowadniają, że dbanie o ekologię to nie tylko moda, ale konieczność.
EKOzwroty to usługa umożliwiająca oddawanie niepotrzebnych, ale wciąż użytecznych przedmiotów, takich jak książki, obuwie, zabawki, elektronika czy tekstylia. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy mogą skutecznie pozbywać się zbędnych rzeczy, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska. W ramach kongresu towarzyszącego Gali Finałowej Polskiej Stolicy Recyklingu podpisane zostały także porozumienia, które zakładają współpracę miast z Fundacją Odzyskaj Środowisko w zakresie edukacji ekologicznej poświęconej EKOzwrotom.
Sebastian Anioł, Dyrektor Działu Innowacji Logistycznej InPost, zachęca mieszkańców do aktywnego udziału w kampanii: „Wiosna to idealny moment, aby przewietrzyć szafy z przedmiotami, których już nie używamy. Nie chodzi tylko o tekstylia, ale także o inne rzeczy, które mogą dać radość innym, pomóc w potrzebie, lub które ktoś będzie mógł kupić w butiku „cyrkularnym” za przystępną cenę.”

Patronat honorowy nad programem Polska Stolica Recyklingu oraz Kongresem Miast i Biznesu objęli prezydenci Białej Podlaskiej, Będzina, Bełchatowa, Chełmu, Elbląga, Gdańska, Gniezna, Inowrocławia, Kielc, Krosna, Leszna, Łodzi, Mielca, Pabianic, Płocka, Poznania, Radomia, Rzeszowa, Siedlec, Starachowic, Starogardu Gdańskiego, Torunia, Wałbrzycha, Zabrza i Zgierza.
Organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko. Partnerami strategicznymi Programu są: InPost, MB Recycling, Maya Victory.
Partnerami edukacyjnymi są: AURAEKO Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., RLG Polska Sp. z o.o., ERP Polska i Elektryczne Śmieci.
Fot. Fundacja Odzyskaj Środowisko
0 komentarze