Region

Siedlce: pod znakiem nauki zawodu. Miejska inauguracja roku szkolnego

02
wrz 2024

Siedlce rozpoczęły nowy rok szkolny kładąc akcent na szkolnictwo zawodowe. Oficjalna miejska inauguracja odbyła się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 6 i była połączona z wmurowaniem kamienia węgielnego pod Branżowe Centrum Umiejętności dla kolejarzy.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w siedleckiej katedrze.



Po Eucharystii było to, co na takich uroczystościach jest zawsze: przywitanie uczniów klas pierwszych, część artystyczna przypominająca rocznicę wybuchu II wojny światowej, życzenia sukcesów w nauce od lokalnych władz. Ale tym razem było coś więcej. Na terenie szkoły rośnie bowiem obiekt, który ma wnieść nową jakość w system szkolnictwa zawodowego w Polsce: Branżowe Centrum Umiejętności dla kolejarzy. Będą z niego korzystać nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele, a także osoby dorosłe, które zechcą nabyć lub podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. ZSP nr 6 poprowadzi je wspólnie z partnerami: PKP Intercity oraz Związkiem Pracodawców Kolejnictwa, stąd obecność licznej reprezentacji kolejarzy na poniedziałkowym rozpoczęciu roku szkolnego.

Branża wiąże z tą placówką duże nadzieje: – Tego nam zawsze było potrzeba. Będziemy tu mogli przekwalifikować naszych pracowników na inne stanowiska i pozyskiwać nowych. Już w przyszłym roku planujemy przeszkolić tu 460 osób, z czego 320 mają stanowić osoby dorosłe – powiedział Sebastian Królikowski, dyrektor Zakładu Centralnego PKP IC. Dodał, że ponieważ spółka od dawna współpracuje z siedlecką szkołą, wspólne tworzenie programów kursów zawodowych jest już na bardzo zaawansowanym etapie, a spółka skierowała do tego dodatkowych ludzi.

Siedleckie centrum ma kształcić w czterech zasadniczych specjalnościach: transportu kolejowego, pojazdów szynowych, kolejowej elektroenergetyce i mechanice pojazdów kolejowych. Ma dysponować nowocześnie wyposażonymi pracowniami, które pozwolą absolwentom nadążyć za odbywającą się na kolei rewolucją technologiczną. W Polsce są bowiem wdrażane na szeroką skalę nowoczesne systemy sterowania ruchem, w nowych pociągach „zaszywa się” coraz więcej elektroniki, a w nadchodzących latach dojdą jeszcze do tego pojazdy dużych prędkości.

Jeśli chodzi o samą budowę, to murowanie kamienia węgielnego może się kojarzyć z wykopami i dopiero co wylanymi fundamentami, ale w tym przypadku zasadnicza konstrukcja budynku jest już prawie gotowa. Ostatnie roboty „żelbetowe” zamkną się w przyszłym tygodniu, a najbliższe miesiące wykonawcy poświęcą na prace instalacyjne, a potem wykończeniowe i wyposażeniowe.

Uruchomienie BCU planowane jest na drugi kwartał przyszłego roku. To później, niż planowano, ale w trakcie budowy natrafiono na podziemną betonową konstrukcję, która wymusiła przeprojektowanie budynku (m.in. podniesienie go o 90 centymetrów oraz rozbudowę systemów wentylacyjnych). Miasto podpisało z wykonawcą aneks, który przesuwa termin oddania o cztery miesiące i zwiększa wartość inwestycji o 1,8 mln zł. W zamian szkoła uzyska funkcjonalne piwnice o powierzchni prawie 600 m kw.



Fot. ks. Bartosz Svabik/Adam Białczak
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.