Rocznicowe uroczystości ku czci bohaterów Powstania Styczniowego w 160. rocznicę ich stracenia
Siedlce
Sob. 24.05.2025 10:00:53


24
maj 2025
maj 2025
Uroczyste obchody 160. rocznicy stracenia ks. Stanisława Brzóski i Franciszka Wilczyńskiego oraz 100. rocznicy odsłonięcia pomnika ks. gen. Stanisława Brzóski odbyły się w Sokołowie Podlaskim w piątek, 23 maja. Wydarzenie zgromadziło parlamentarzystów, przedstawicieli władz centralnych i lokalnych, instytucji, urzędów, służb mundurowych, szkół oraz mieszkańców.
Uroczystości w Sokołowskim Ośrodku Kultury rozpoczęła Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski, Iwona Kublik. Następnie perłę polskiego dziedzictwa muzycznego – Mazura z opery Straszny dwór Stanisława Moniuszki, jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli polskiej muzyki narodowej – zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie”, który z pasją i kunsztem od lat kultywuje nasze tradycje taneczne i muzyczne. Utwór ten łączy w sobie dumę, patriotyzm, żywiołowość i elegancję polskiego tańca szlacheckiego.Kolejnym punktem programu była poruszająca piosenka „Na grobie leży”, pochodząca z filmu „Powstaniec 1863”, przywołująca dramatyczne losy ks. Brzóski. Mimo upływu lat pamięć o ks. Brzósce jest wciąż żywa. Warto wspomnieć, że film „Powstaniec 1863” powstał z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W realizacji niektórych scen wzięli udział również członkowie ZPiT „Sokołowianie”.
W dalszej części wydarzenia uczestnicy wysłuchali prelekcji pt. „Ksiądz Stanisław Brzóska – życie i pamięć o bohaterze Podlasia”, przygotowanej przez Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. K.I. Gałczyńskiego w Sokołowie Podlaskim. Wystąpienie przybliżyło sylwetkę duchownego – jego niezłomność oraz wkład w walkę o niepodległość, który na trwałe wpisał się w historię Podlasia i całej Polski.
Ksiądz Brzóska, ostatni kapelan Powstania Styczniowego, to symbol niezłomności, odwagi i wiary w wolność. Jego działalność, zarówno duszpasterska, jak i patriotyczna, uczyniła go jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci XIX-wiecznego oporu przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Choć zginął śmiercią męczeńską, jego legenda przetrwała i przez dziesięciolecia inspirowała kolejne pokolenia mieszkańców naszego regionu.
Prelekcja ukazała nie tylko dramatyczne losy księdza Brzóski, lecz także sposoby, w jakie pamięć o nim była i jest pielęgnowana – w literaturze, sztuce, przestrzeni publicznej i lokalnych inicjatywach historycznych.
Następnie scenę przejęli uczniowie i absolwenci Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. gen. Stanisława Brzóski, prezentując program artystyczny pełen emocji i patriotyzmu. Od chwili nadania szkole imienia, postać Patrona zajmuje bardzo ważne miejsce w programie wychowawczym. Prowadzonych jest wiele działań mających na celu przybliżenie kolejnym pokoleniom osoby ks. gen. Stanisława Brzóski. Od 1995 roku szkoła posiada swój hymn, napisany przez ks. Mieczysława Rzepniewskiego do muzyki Zbigniewa Orzełowskiego.
Społeczność szkoły uroczyście obchodzi Dni Patrona – przygotowuje przedstawienia, montaże słowno-muzyczne, organizuje konkursy plastyczne, literackie, wiedzy oraz rajdy rowerowe „Śladami ks. Brzóski”. Piątkowe przedstawienie pt. „Synem tej ziemi nasz patron był” również zostało przygotowane przez nauczycielki szkoły – Hannę Grochowską i Urszulę Danielską. Warto dodać, że w chórze, obok obecnych uczniów „Czwórki”, wystąpili również jej absolwenci, którzy często angażują się w szkolne projekty.
Pierwszą część uroczystości w Sokołowskim Ośrodku Kultury zakończył pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Zespołu Szkół nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – Mistrzów Polski w Musztrze Paradnej – pod dowództwem Stanisława Golatowskiego. Opiekunem klas mundurowych i kompanii jest wicedyrektor tej szkoły, Piotr Adamczuk. Pokaz został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność.
Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali pod pomnik ks. gen. Stanisława Brzóski. Towarzyszyli im rekonstruktorzy oraz m.in. furmanka, na której zasiedli młodzi ludzie wcielający się w postaci ks. gen. Stanisława Brzóski i Franciszka Wilczyńskiego.
Po dojściu pod pomnik powitano uczestników XI edycji „Sztafety Niepodległości Śladami ks. Brzóski”.
„XI Sztafeta Niepodległości śladami ks. generała Stanisława Brzóski”, odbywająca się 23 maja, została zorganizowana przez Zespół Szkół w Krynce (pow. łukowski), Wileński Hufiec Maryi im. Pani Ostrobramskiej oraz Związek Harcerstwa Polskiego. Jej celem jest upamiętnienie rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego – największego zrywu niepodległościowego Polaków – oraz rocznicy śmierci ks. Stanisława Brzóski. Głównym koordynatorem sztafety był Wojciech Sobolewski, dyrektor Zespołu Szkół im. Powstańców Styczniowych w Krynce.
W biegu sztafetowym na dystansie 67 km, na trasie Łuków – Siedlce – Sokołów Podlaski, wzięła udział młodzież ze szkół z Krynki, Aleksandrowa, Gołaszyna, Siedlec i Sokołowa Podlaskiego. Na trasie dołączyli do nich biegacze z Wiśniewa. Jak co roku, w sztafecie uczestniczyli także rolko-narciarze z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Rawa” Siedlce.
Metą sztafety był pomnik ks. gen. Stanisława Brzóski w Sokołowie Podlaskim.
Po złożeniu meldunku przez Wojciecha Sobolewskiego Burmistrz Miasta Iwonie Kublik i powitaniu gości, zgromadzeni wspólnie śpiewali pieśni powstańcze – przy akompaniamencie uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia im. Michała Kleofasa Ogińskiego i wsparciu chóru z „Czwórki” – oddając w ten sposób hołd duchowi walki i pamięci o poległych.
Ks. prałat Andrzej Krupa, proboszcz sokołowskiej konkatedry, poświęcił pamiątkową tablicę pod pomnikiem. Następnie odmówiono modlitwę w intencji Powstańców Styczniowych.
Wygłoszenie przemówień okolicznościowych oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem to wyraz wdzięczności, szacunku i pamięci dla ks. Stanisława Brzóski oraz wszystkich, którzy walczyli o wolność Ojczyzny.
Obchody miały niezwykle podniosły charakter, podkreślając znaczenie lokalnej pamięci historycznej i siłę tradycji patriotycznej w regionie, integrując lokalną społeczność wokół wartości, które reprezentował ks. Stanisław Brzóska.
Zobacz Galerię
101 Zdjęć
Fot.: Urząd Miasta w Sokołowie Podlaskim
0 komentarze