Region

Rocznica bitwy pod Wolą Wodyńską

Siedlce Pon. 19.09.2022 08:22:50
19
wrz 2022

W niedzielę 18 września w Woli Wodyńskiej w Gminie Wodynie odbyły się obchody rocznicy bitwy, do której doszło w okolicach tej miejscowości w 1939 roku.

W Woli Wodyńskiej na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Września 1939 r. spoczywają żołnierze 1. Dywizji Piechoty Legionów im. Józefa Piłsudskiego. Oddział pod dowództwem gen. Wincentego Kowalskiego, wycofując się spod Kałuszyna w kierunku Lasów Łukowskich, po serii potyczek w rejonie Wodyń 14 września właśnie Woli Wodyńskiej wpadł w niemiecką zasadzkę.

Niekorzystna pogoda spowodowała, iż w tym roku zmieniono program obchodów. Zrezygnowano z przemarszu pod pawilon turystyczny i poczęstunku dla uczestników uroczystości. Mszy świętej na Cmentarzu Wojennym przewodniczył ks. Krzysztof Buczyński, proboszcz parafii Wodynie. Okolicznościowy program artystyczny przedstawiły dzieci z Zespołu Szkół w Wodyniach, odczytano Apel pamięci, a delegacje wojska, urzędów, instytucji, organizacji i szkół złożyły wieńce. W okolicznościowym przemówieniu Wojciech Klepacki wójt Gminy Wodynie zaapelował o pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolność Ojczyzny.

Uroczystości odbyły się w asyście pocztów sztandarowych lokalnych instytucji i organizacji oraz Kompanii Honorowej Wojska Polskiego wystawionej przez 18 Batalion Dowodzenia z Siedlce i Orkiestry Wojskowej.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Andrzej Ilczuk
+48.502173757

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.