Remis przy Polskim Ładzie, interesy spółek, nowe inwestycje
Siedlce
Pt. 28.05.2021 17:30:00
28
maj 2021
maj 2021
Niemal cały dzień obradowała w czwartek 27 maja Rada Miasta Siedlce. Na tapecie były sprawozdania spółek komunalnych, apel do władz państwowych o zabezpieczenie finansów samorządów w Polskim Ładzie oraz zmiany w budżecie – w tym jedna wyczekiwana od lat.
Nie udało się wypracować stanowiska całego samorządu w sprawie dochodów z PIT-u po zapowiadanej przez rząd reformie podatkowej. Prezydent Andrzej Sitnik przedstawił radnym projekt apelu do władz państwowych o lepsze zabezpieczenie finansów gmin. Z wyliczeń wydziału finansowego wynika, że miasto na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku straci od 30 do 36 mln zł, a obietnice dotyczące wyrównań są póki co dość mgliste. W projekcie przytoczono również wyliczenia dotyczące starego problemu samorządów, czyli dokładania coraz większych sum do subwencji oświatowej. Radni spierali się, czy jest to właściwy moment na takie wystąpienie i wytykali, że po raz kolejny zostali zaskoczeni propozycjami prezydenta w ostatniej chwili, bez szans na solidne przepracowanie problemu. Dyskusja trwała kilka godzin, a w głosowaniu padł remis. Na konferencji po sesji prezydent zapowiedział więc, że najprawdopodobniej wyśle ów apel we własnym imieniu, nie jako uchwałę rady miasta.Spółki ze sprawozdaniami
Radni opiniowali też coroczne sprawozdania miejskich spółek. Większość ocenili pozytywnie. Uchwałę dotyczącą Agencji Rozwoju Miasta przesunęli na inny termin ze względu na wciąż toczącą się tam kontrolę. Najważniejsze informacje od prezesów to przede wszystkim budowa nowych instalacji odpylania i przeróbka na gaz dwóch kotłów węglowych w elektrociepłowni. PEC musi spełnić nowe normy środowiskowe do końca przyszłego roku i obiecuje zdążyć. PWiK deklaruje, że nadrobi „covidowe” opóźnienia w realizacji zeszłorocznego planu inwestycyjnego. MPK pracuje nad nową analizą opłacalności zakupu autobusów niskoemisyjnych i czeka na decyzję NFOŚ-u w sprawie ewentualnej dotacji do takiego zakupu. ZUO z kolei nieustannie mobilizuje mieszkańców do staranniejszej segregacji śmieci i sygnalizuje potrzebę powiększenia składowiska w Woli Suchożebrskiej, bo to obecne starczy na 3 do 5 lat.
Wreszcie Cmentarna
Rada zatwierdziła zmiany w tegorocznym budżecie i wieloletniej prognozie finansowej. Tutaj najważniejsza nowość to postulowany od dawna remont ulicy Cmentarnej. Do planu wydatków dopisano również cząstkowe remonty na Składowej oraz na rondach za wiaduktem łukowskim i u zbiegu Janowskiej i Starowiejskiej, a także remonty szkół nr 1 i 2. Miasto zapowiada też modernizację i rozbudowę systemu monitoringu.
O wszystkich tych zagadnieniach napiszemy bardziej szczegółowo w najbliższych dniach.
AB [ja]
0 komentarze