Region

Prezes PiS w Siedlcach o wyborach europejskich

Siedlce Niedz. 12.05.2024 19:01:00
12
maj 2024

Rozwój gospodarczy, którego nikt nie będzie sztucznie hamował, a także bezpieczeństwo na granicach i na ulicach. To główne wątki kampanii, jaką przed wyborami do Parlamentu Europejskiego prowadzi największa partia opozycyjna. W niedzielę, 12 maja siedleckich zwolenników Prawa i Sprawiedliwości mobilizował prezes partii, Jarosław Kaczyński, prezentując jednocześnie startujących z Mazowsza kandydatów.

W hali sportowej przy ulicy Prusa zgromadziło się około 400-500 osób. Poza członkami i sympatykami pojawiło się wielu okolicznych samorządowców, na czele z prezydentem „odwojowanego” przez partię w niedawnych wyborach samorządowych miasta Siedlce, Tomaszem Hapunowiczem. Byli też prawie wszyscy kandydaci z mazowieckiego „obwarzanka”, czyli okręgu wyborczego nr 5: m.in. Adam Bielan, Jacek Kurski, Maria Koc, Radosław Fogiel, Gabriel Janowski i prowadzący spotkanie Daniel Milewski. Ten ostatni, wobec blisko półgodzinnego spóźnienia szefa, wyliczał najbardziej uderzające w wolność i własność elementy „Zielonego Ładu”: dyrektywę budynkową, przymusową elektryfikację transportu. – Unia Europejska wzięła się z Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, a dziś z powodów ideologicznych likwiduje swój przemysł. Zielony Ład to drożyzna dla każdego. Mamy okazję zatrzymać to szaleństwo, ale musimy się zmobilizować i zachęcać kogo tylko zdołamy. Frekwencja w wyborach europejskich zawsze była niewielka, teraz musi być inaczej. Chcemy Europy, ale takiej, która wróci do swoich źródeł – mówił Daniel Milewski. Najważniejsze obietnice w razie zwycięstwa sił konserwatywnych to wycofanie Zielonego Ładu, paktu migracyjnego i zmian traktatów, które teraz zmierzają do likwidacji suwerenności państw członkowskich Unii.Jarosław Kaczyński swoje wystąpienie rozpoczął od wypunktowania partii rządzącej. Główny zarzut to przedwyborcze oszukanie Polaków obietnicami, których nikt nie zamierzał spełniać, a teraz hamowanie rozwoju gospodarczego. Prezes PiS wspomniał o grupowych zwolnieniach w zakładach pracy, powracającej luce VAT-owskiej oraz rosnących cenach żywności i energii. – To dopiero początek, bo „Zielony Ład” da nam naprawdę po głowie. Wygaszanie inwestycji infrastrukturalnych sprawi, że nie dogonimy Europy w rozwoju gospodarczym i zamożności – mówił Jarosław Kaczyński. Jako przykłady wskazał m.in. CPK, ale wiele miejsca poświęcił też energetyce jądrowej. Jego zdaniem, Polska potrzebuje nie tylko dwóch dużych elektrowni, ale i kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu małych reaktorów (SMR), które skutecznie zastąpią źródła węglowe i zabezpieczą źródła odnawialne.

Rozbudowanym wątkiem było bezpieczeństwo. Tutaj przywódca opozycji przypomniał utworzenie 18. Dywizji Zmechanizowanej dodając, że nie była to żadna gigantomania, a odpowiedź na postulat Sztabu Generalnego, któremu zadano pytanie „czego potrzebujecie, by bronić granicy, a nie Wisły”. – Rosja atakuje tam, gdzie wyczuwa słabość. Musimy więc zbudować taką armię, by skutecznie odstraszała – podkreślił Jarosław Kaczyński.Nawiązując już bezpośrednio do zbliżających się wyborów, zachęcał zwolenników do aktywności. Przywołał przykład wcześniejszej o dwa dni wielkiej demonstracji NSZZ „Solidarność”. Przyznał, że jego partia popełniała za swoich rządów błędy, ale wymierzona w nią teraz propaganda wielkich afer jest absurdalna, a szczególnie groteskowy jest zarzut tworzenia z Orlenu największej firmy energetycznej w Europie Środkowej. Apelował, by oprzeć się próbom skłócenia obozu patriotycznego: – Te wybory mogą nam odebrać wszystko: wolność, walutę, suwerenność, własność, kontrolę granic. Możemy to zatrzymać, jeśli wprowadzimy do Parlamentu Europejskiego odpowiednio dużo dobrych ludzi – zakończył Jarosław Kaczyński, rekomendując szczególnie Adama Bielana i Jacka Kurskiego jako polityków doświadczonych i twardych.

W pytaniach z sali pojawił się zarzut, że na „Zielony Ład” zgodził się wcześniej nie kto inny, jak premier tworzonego przez PiS rządu, Mateusz Morawiecki. Jarosław Kaczyński replikował, że początkowe założenia nie wyglądały kontrowersyjnie, a dopiero potem ewoluowały w kierunku ideologicznego szaleństwa. Wtedy konserwatywni europosłowie konsekwentnie głosowali przeciw.Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca.


Zdjęcia: Adam Białczak, Piotr Grabowski
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

14 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Ważka Wt. 14.05.2024 03:10:50

Brawo J. Kaczyński, patriota i pro polski polityk najlepszy przykład dla odmiejscowionych karierowiczów. Obrażanie zostawcie dla zdrajców co Polskę sprzedali. Tylko PiS może nas jeszcze uratować bo jak przyjdzie euro, emigranci, zielony ład i federalizacja Europy to będzie bieda. Bezprawie i brak bezpieczeństwa już mamy i ośmigwiazdkowców zionących nienawiścią, jak Targowica też.

Zenek Wt. 14.05.2024 04:39:19

Ważka, późno już. Idź spać, bo nie myślisz logicznie :).

wiedza Pon. 13.05.2024 14:29:22

J. Kaczyński ma ogromną wiedzę. Wie, że wiatraki na morzu kręcą się szybciej niż na lądzie. Z geografii też jest orłem. Jak przystało na prawdziwego katolika obraża ludzi, ale to jego zwolennikom nie przeszkadza.

Widzący Niedz. 12.05.2024 18:02:29

PIS miał 8 lat na wojowanie z Zielonym Bezładem. Zamiast przyklepać wszystko wystarczyło się postawić.

Ważka Wt. 14.05.2024 03:14:10

Szanowny Widzący nie pamięta szantażu z kamieniami milowymi i totalnej opozycji latającej że skargami do Unii? A covid i tysiące uchodźców z Ukrainy i wojna hybrydowa to żarty???

covid Wt. 14.05.2024 04:50:41

Pamiętamy te lewizny za COVIDu np. maseczki. PiSowska TVP o tym nie mówiła.

Adrian S. Niedz. 12.05.2024 20:23:43

Tylko PIS bo inaczej zatoniemy jak Titanik.

Elama Wt. 14.05.2024 17:35:04

Twój mózg tonie w oparach absurdu, kłamstwa i wielu innych złych rzeczy fundowanych przez PiS w ciągu 8 lat. To partia ludzi, którzy nie potrafią odróżnić prawdy od kłamstwa.

Zenek Pon. 13.05.2024 08:56:30

Niech już ten pan idzie na emeryturę i przestanie traktować ludzi jak idiotów bez pamięci. Ja rozumiem, że ciemny lud to kupi, ale co z pozostałymi obywatelami ?

Ważka Wt. 14.05.2024 03:17:31

Może Zenek należy do ciemnego ludu bo ja nie . Pan kupuje bezprawie, przemoc, zamykanie inwestycji i przyjmowanie nielegalnych pasożytów o nienawiści i kłamstwach nie wspomnę. Może czas na emeryturę?

XXXXX Pon. 13.05.2024 10:00:59

przecież PIS to Panika i Strach

Ważka Wt. 14.05.2024 03:21:04

A kto krzyczy z bezradności i nienawiści, kto się boi rolników i Unii i kto nieustannie kłamie. Czyż nie rudy reseciarz?

kłamstwaPOiPSL Śr. 15.05.2024 09:48:07

Proszę nie kłamać. Przypomnijmy, kto europosłów był ZA zielonym ładem. Oto ich lista: Bartosz Arłukowicz (KO), Jerzy Buzek (KO), Jarosław Duda (KO), Tomasz Frankowski (KO), Andrzej Halicki (KO), Krzysztof Hetman (PSL), Danuta Huebner (KO), Adam Jarubas (PSL), Jarosław Kalinowski (PSL), Ewa Kopacz (KO), Janusz Lewandowski (KO), Elżbieta Łukacijewska (KO), Jan Olbrycht (KO), Radosław Sikorski (KO), Róża Thun (KO; dziś Polska2050), Marek Balt (Lewica), Marek Belka (KO/Lewica), Robert Biedroń (Lewica), Włodzimierz Cimoszewicz (KO/Lewica), Łukasz Kohut (Lewica), Leszek Miller (KO/Lewica), Bogusław Liberadzki (Lewica) oraz osławiona Sylwia Spurek (Zieloni). Przeciw głosowało 136 europosłów, w tym 25 z Polski. Oto lista polskich europosłów z PiS-EKR: Adam Bielan, Joachim Brudziński, Ryszard Czarnecki, Anna Fotyga, Patryk Jaki, Krzysztof Jurgiel, Karol Karski, Beata Kempa, Izabela Kloc, Joanna Kopcińska, Zdzisław Krasnodębski, Elżbieta Kruk, Zbigniew Kuźmiuk, Ryszard Legutko, Beata Mazurek, Andżelika Możdżanowska, Tomasz Poręba, Elżbieta Rafalska, Beata Szydło, Grzegorz Tobiszowski, Witold Waszczykowski, Joanna Wiśniewska, Anna Zalewska i Kosma Złotowski.

Do ważki Śr. 15.05.2024 09:17:30

A ktuś ty taka. Maria, Jagoda, a może Kasia? Zielony Ład to program rolny PiS. Kamienie milowe negocjował i podpisał Morawiecki premier z PiS. Eurodeputowani PiS skarżą sie dziś do UE na Tuska. Politycy PiS zabijają się między sobą o biorące miejsca do Europarlamentu. Kto to nielegalny pasożyt? Które inwestycje zostały zamknięte, Tego nie ogarniam. Ale za to ogarniam, że specjalnie spreprarowano halę sportową, żeby nie było widać, że Prezes już nie gromadzi tłumów w Siedlcach, gdzie PiS wygrał ale nie pod swoim szyldem wyłączenie z powodu Sitnika.