Region

Premier Mateusz Morawiecki w Siedlcach

Siedlce Pon. 05.09.2022 13:22:50
05
wrz 2022

– Będzie to jedna z najsilniejszych dywizji w całej Europie – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej wizyty w 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach.

Dziś, 5 września Mateusz Morawiecki, w ramach akcji #BEZPIECZNAPOLSKABEZPIECZNIPOLACY, odwiedza nasz region. Plan wizyty obejmuje Łochów, Siedlce, Białą Podlaską, Nurzec Stację i Czeremchę.

Szef rządu przypomniał, że 18. DZ została powołana za obecnych rządów i właśnie obchodzi swoje czwarte urodziny. Poinformował, że docelowo będzie się ona składać z czterech brygad, a jej liczebność i nowoczesne uzbrojenie postawi ją w ścisłej czołówce podobnych jednostek krajów europejskich.

Nawiązując do wczorajszej rozmowy z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, Kamalą Harris szef rządu dodał, że możemy liczyć na sojuszników z NATO, ale wzmocnienie własnych zdolności obronnych jest niezbędne: – Rację miał wielki przywódca kiedy mówił, że trzeba płacić na własną armię, bo kto nie będzie płacił na własną armię, będzie płacił na cudzą. Przykład Ukrainy jest jednoznaczny: tylko ten może liczyć na pomoc, kto się potrafi sam przez jakiś czas obronić.

Premier mówił też o trwających zakupach uzbrojenia. Wymienił tu między innymi zamówione w USA systemy obrony powietrznej Patriot, artylerię rakietową HIMARS i samoloty bojowe F-35. Podkreślił, że ten skokowy (w przyszłorocznym budżecie niemal dwukrotny, do poziomu ok. 100 mld zł) wzrost wydatków na wojsko ma solidne oparcie w możliwościach gospodarki i finansów państwa.

Z Siedlec Mateusz Morawiecki udał się do Białej Podlaskiej. Tam premier złoży kwiaty pod pomnikiem śp. Lecha i Marii Kaczyńskich. Następnie zaplanowana jest wizyta w Lubelskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Białej Podlaskiej, a potem Prezes Rady Ministrów odwiedzi firmę Bialcon S.A.

Po południu planowana jest wizyta premiera na posterunku policji w Nurcu Stacji, a na koniec Mateusz Morawiecki pojawi się w strefie przygranicznej w Czeremsze.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.