Powrót historycznej nazwy siedleckiego szpitala miejskiego /AUDIO/
Siedlce
Śr. 13.05.2026 17:15:41
13
maj 2026
maj 2026
Szpital miejski powrócił do swojej historycznej nazwy „Szpital pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny”. W środę, 13 maja, we wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej miało miejsce symboliczne przecięcie wstęgi przed budynkiem placówki.
- To historyczny moment dla naszego szpitala – mówi Tomasz Hapunowicz, prezydent Siedlec, w rozmowie z Katolickim Radiem Podlasie: - Odnotujemy to w kronikach naszego miasta. Patronka Najświętsza Maryja Panna powraca do naszego szpitala. Myślę, że wiele osób chorych często powierza swój los i tą nadzieję na wyzdrowienie właśnie Matce Bożej. I to chyba jest niezwykle dobra informacja, dobra decyzja państwa radnych, którzy zdecydowali się jednogłośnie nadać to imię i powrócić do właśnie wezwania szpitala Miejskiego Najświętszej Maryi Panny – podkreśla.Biskup siedlecki Kazimierz Gurda odprawił Eucharystię w kaplicy szpitalnej. Ordynariusz w homilii podkreślił, że siedlecki szpital nosił nazwę Najświętsze Maryi Panny od początku swojego istnienia. - A więc od roku 1832 pod wpływem politycznych zmian po II wojnie Światowej ten tytuł przestał być używany, był przemilczany, zniknął z oficjalnego nazewnictwa szpitala, ale nigdy nie został odwołany czy zastąpiony innym imieniem. Myśl o przywróceniu tego imienia naszemu szpitalowi została mi przedstawiona przez pana Leszka Szymańskiego i przez przedstawicieli stowarzyszenia – dodał.
![]() |
Po Mszy Świętej biskup Kazimierz Gurda poświęcił znajdującą się na terenie szpitala kapliczkę z wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny. Natomiast prezydent Siedlec wręczył Angelice Ambroziewicz, dyrektor szpitala, dekret o przywróceniu dawnej nazwy placówce.
Zobacz Galerię
18 Zdjęć
W ubiegłym roku z wnioskiem o przywrócenie dawnej nazwy zwrócili się do dyrekcji siedleckiego szpitala członkowie Zjednoczenia Katolicko-Narodowego Środkowo-Wschodniej Polski. Rada Społeczna nie wyraziła sprzeciwu i projekt trafił pod koniec ubiegłego roku na sesję Rady Miasta. Za zmianą nazwy zagłosowało 21 radnych.
Zobacz Galerię
87 Zdjęć
zdjęcia: Piotr Grabowski/Kamil Skorupski



4 komentarze
Bardzo brakuje napisu MIEJSKI.
Czy to znaczy że będą lepiej leczyć,czy tylko pieniądze pójdą na wymianę tablic, pieczątek itp
Oby Królowa Polski, Najświętsza Panna Maryja objęła swoją opieką pacjentów i personel naszego szpitala, Teraz kiedy w Jej opiekę ponownie się oddajemy, módlmy się do Niej bo czasy są naprawdę trudne.
Myślę że powinno się także powrócić do przedwojennych nazw ulic np. Stary Rynek obecnie Boh.Getta.