Region

Postępy na A2

12
cze 2023

Kolejna część autostrady A2 przechodzi z projektu do realizacji. W poniedziałek, 12 czerwca wojewoda mazowiecki podpisał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dla odcinka przebiegającego przez teren gmin Zbuczyn, Mordy i Międzyrzec Podlaski.

Autostrada ma mieć po dwa pasy ruchu w każdą stronę, z rezerwą terenu pod trzeci. Podpisana decyzja obejmuje również budowę węzła „Łukowisko”. Będzie to jedno z najważniejszych skrzyżowań w Polsce, a nawet w Europie wschodniej. Połączą się tu bowiem biegnąca z zachodu na wschód autostrada A2 oraz łącząca północ z południem kontynentu „Via Carpathia”, czyli droga ekspresowa S19. Koszt 18-kilometrowego odcinka to ok. 500 mln zł, a zapisany w kontrakcie termin realizacji to koniec 2024 roku.

Na terenie województwa mazowieckiego do uruchomienia pozostał już tylko jeden odcinek autostrady. Zezwolenie ma dostać w ciągu półtora miesiąca. Na pozostałych odcinkach roboty już trwają albo są w fazie ostatnich przygotowań.

Jarosław Wąsowski, dyrektor warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że na trzech budowach składających się na odcinek od Kałuszyna do Siedlec prace posuwają się szybko, choć wykonawcy zgłaszają roszczenia finansowe. Uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy uda się tam nadrobić opóźnienia i oddać dwa z trzech fragmentów zgodnie z planem, czyli pod koniec tego roku. Na dziś stan ich zaawansowania, patrząc od strony Mińska Mazowieckiego, wynosi odpowiednio około 30, 11 i 50 procent.

Wojciech Kudelski, były prezydent Siedlec i obecny radny mazowieckiego sejmiku przypomniał, że obecna ekipa rządowa przyspieszyła budowę wschodniej części autostrady A2 o prawie dekadę. W planach poprzedników była ona bowiem przewidziana dopiero na rok 2033 i następne. Poseł Krzysztof Tchórzewski dodał, że początkiem była autostradowa obwodnica Mińska Mazowieckiego, dla której pierwsze decyzje i fundusze przewidziano na przełomie wieków. Przekonanie rządowej i sejmowej większości do ciągu dalszego było mozolną pracą polityczną, ale zakończyło się powodzeniem, co z uznaniem komentował wojewoda Bocheński. Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk przypomniał, że odcinek do Białej Podlaskiej już jest w budowie i wyraził nadzieję, że uda się go zrealizować w terminie i budżecie.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook