Poprawki do budżetu Siedlec na 2021
Siedlce
Wt. 22.12.2020 10:31:00
22
gru 2020
gru 2020
Całodzienna debata nad przyszłorocznym budżetem Siedlec. Do przedstawionego projektu rada miasta przyjęła trzy poprawki.
Pierwsza, zgłoszona przez radnego Janusza Cabaja, przesuwa dużą część środków przewidzianych na promocję miasta oraz kwoty planowane na opracowanie dokumentacji remontu ulicy Sokołowskiej i wiaduktu „warszawskiego” oraz budowę równoległej do niego kładki rowerowej – na remont ulicy Dębowej. Radny podkreślał, że jej mieszkańcy już w 2012 roku zebrali i wpłacili 24 tysiące złotych w ramach inwestycji wspólnej, a ciągle jeżdżą drogą gruntową. Wydział dróg w odpowiedzi wskazywał, że ulica dostała już kanalizację i oświetlenie oraz prowizoryczne utwardzenie nawierzchni destruktem. Zdaniem naczelnika Wojciecha Cylwika, kładzenie tam asfaltu lub kostki jest nieracjonalne, bo większość działek przy ulicy Dębowej nie jest jeszcze zabudowana, a sprzęt budowlany szybko zniszczy nową nawierzchnię. Dodawał, że obcięcie środków na dokumentacje ważnych inwestycji na głównych arteriach komunikacyjnych pozbawi miasto szans w staraniach o środki unijne, z Funduszu Dróg Samorządowych i z rezerwy subwencji ogólnej. Mimo to poprawka została przyjęta stosunkiem głosów 13 za, 8 przeciw, 2 wstrzymujące.Druga poprawka, wniesiona przez przewodniczącego Henryka Niedziółkę, to zakupy sprzętu dla szpitala miejskiego, m.in. aparatury EKG, koncentratorów tlenowych, sprzętu do stymulacji przezczaszkowej itd. Potrzebne na to 330 tysięcy wnioskodawca zaproponował zdjąć z wydatków magistratu na telefony, delegacje i inne wydatki bieżące. Przedmiotem kontrowersji był fakt, że takiego zapotrzebowania nie zgłaszał dyrektor SP ZOZ. Radny utrzymywał jednak, że zna potrzeby ZOZ-u z racji wieloletniego zasiadania w jego społecznej radzie. Prezydent i sekretarz miasta podnosili, że już w zeszłym roku wydatki urzędu zostały ścięte do minimum, a dalsze zmniejszanie grozi jego sprawnemu funkcjonowaniu. Wniosek przeszedł 12 głosami za przy 7 przeciw i 4 wstrzymujących.
Trzecią poprawkę zgłosiła radna Marta Sosnowska. Dotyczyła ona nagród dla pracowników miejskiego żłobka i przedszkoli, którzy w przeciwieństwie do pracowników szkół nie pracują w trybie zdalnym i nie mieli takiej jak oni przerwy wakacyjnej. 1,1 mln zł ma być przesunięte z rezerwy ogólnej, co zmniejszy o taką właśnie sumę pulę na przyszłoroczne remonty szkół. Poprawka przeszła 17 głosami za, 3 przeciw i 3 wstrzymującymi się.
Rada zastanawia się aktualnie (22 grudnia, godzina 18.30), jak wprowadzić przegłosowane poprawki do Wieloletniej Prognozy Finansowej i do całego budżetu.
AB [ja]
0 komentarze