Otwarte warsztaty w Centrum Symulacji Medycznych na UPH
Siedlce
Czw. 23.03.2023 13:40:38
23
mar 2023
mar 2023
W środę, 22 marca odbył się II dzień dni otwartych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Na wszystkich wydziałach uczelni odbyły się specjalnie przygotowane na tę okazję tematyczne warsztaty.
Na tę uroczystość, Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu zaplanował otwarte zwiedzanie i warsztaty w Centrum Symulacji Medycznych m.in. na temat stanów zagrożenia życia poprowadzone przez dyrektora CSM – prof. Piotra Leszczyńskiego.Podczas zwiedzania centrum przez uczniów jednej z siedleckich szkół podstawowych, Piotr Leszczyński opowiedział im jakie czynności medyczne, ratownicze, pielęgniarskie można w placówce zasymulować. Podczas samego zwiedzania, dzieci mogły obejrzeć kilkanaście sal i zobaczyć metody nauczania za pomocą użycia symulacji. Otwarte były te, które są zaadaptowane na wzór szpitalnych mi. in. sale oddziału ratunkowego, intensywnej terapii i anestezjologii. W pomieszczeniach znajdują się symulatory prawdziwych pacjentów, które potrafią oddawać parametry fizjologiczne człowieka, oddychać, płakać, a nawet mieć drgawki. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób poprawnie wykonuje się czynności ratujące życie, sprawdza parametry życiowe czy wykonuje się resuscytację krążeniowo – oddechową.
Na co dzień z Centrum Symulacji Medycznych korzystają studenci pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego, a w przyszłości także kierunek lekarski. Centrum oferuje również szkolenia dla osób, które chciałyby poznać zasady kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej, a także szkolenia podnoszące jakość wiedzy personelu medycznego.
Piotr Leszczyński podkreślił zwiedzającym, że każdy z nas jest w stanie pomóc mimo braku doświadczenia. Przede wszystkim możemy wykonać podstawowe czynności i udzielić pierwszej pomocy medycznej zanim przyjedzie karetka. Najważniejsze to odchylić głowę, sprawdzić czy osoba oddycha, czy jest przytomna, czy reaguje na nasz głos i dotyk. Jeśli osoba jest nieprzytomna i nie oddycha, natychmiast powinniśmy rozpocząć RKO, czyli Resuscytację Krążeniowo-Oddechową i koniecznie wezwać fachową pomoc medyczną, dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Nie powinniśmy zapominać także o własnym bezpieczeństwie i ochronie nas samych.
Zobacz Galerię
29 Zdjęć
0 komentarze