Region

„Odpocznij na Mazowszu”

Siedlce Śr. 24.05.2023 18:24:00
24
maj 2023

Choć do rozpoczęcia wakacji jeszcze miesiąc, samorząd Mazowsza oraz Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna już teraz inaugurują sezon turystyczny. Namawiają do odkrywania regionu nie tylko podczas dwutygodniowych urlopów, ale i jednodniowych bądź weekendowych wypadów.

Kampanię „Odpocznij na Mazowszu” zapoczątkowano w 2020 roku, w fatalnym dla turystyki czasie pandemicznego lockdownu. Choć sanitarnych ograniczeń już nie ma, to branża wciąż podnosi się z zapaści i dopiero zbliża się do wskaźników z roku 2019. Dlatego kampania namawiająca mieszkańców Mazowsza do odkrywania atrakcji regionu podczas jedno- lub kilkudniowych wypadów jest powtarzana.

– Mazowszanie ciężko pracują i potrzebują odpoczynku. W naszym województwie jest mnóstwo miejsc mało znanych, a pięknych. Można tu znaleźć nieskażoną przyrodę albo luksus. Branża odżywa po pandemii, a samorząd województwa stara się jej w tym pomóc – mówiła na spotkaniu w Mościbrodach koło Siedlec Janina Ewa Orzełowska z zarządu województwa.

Nowe narzędzie

Jak wygląda ta pomoc? Kampania „Odpocznij na Mazowszu” to reklamy w internecie, billboardy w dużych miastach, ale też specjalnie przygotowane i pomalowane samochody campingowe, które jeżdżą po województwie w ramach serii tzw. „Mazopikników”. W tym roku odbędzie się 15 takich spotkań, podczas których mieszkańcy odwiedzanych miast będą mogli poznać nieznane zakątki i atakcje województwa, skosztować regionalnych potraw i zabawić się na występach kabaretów. Najbliższy „Mazopiknik” odbędzie się 3 czerwca w Stanisławowie, a w kolejnych tygodniach zawita m.in. do Siedlec i Węgrowa.

Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna przygotowała też nową wersję internetowego serwisu mazowsze.travel, który służy do planowania podróży po Mazowszu. – Pomoże odnaleźć miejsca, gdzie będziemy mogli odpocząć. Każdy odpoczywa w inny sposób: jedni chcą ciszy i spokoju, inni wiedzy i kultury, a jeszcze inni wysiłku i adrenaliny. Zapewniam, że na tej stronie znajdziecie Państwo wszystkie podpowiedzi. Strona jest responsywna, działa również na urządzeniach mobilnych i na pewno będzie do użycia w każdym miejscu – mówi Izabela Stelmańska, prezes MROT.

Co przed wakacjami?

Dokąd warto się wybrać na Mazowszu w nadchodzących tygodniach? Na spotkaniu w Mościbrodach byli przedstawiciele mazowieckich instytucji kultury, którzy zachęcali do odwiedzenia swoich placówek i zapowiadali najbliższe wydarzenia.

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie przypomina w tym roku epokę renesansu. Niedawnej Nocy Muzeów patronowała królowa Bona i Mikołaj Kopernik, a za kilka dni, w Dzień Dziecka będzie powtórka ubiegłorocznego Festiwalu „Humanitas”. – Nawiązujemy do renesansowego ideału wszechstronnej osobowości. Dla dzieci z całego powiatu węgrowskiego organizujemy więc różnorodne warsztaty związane z różnymi dziedzinami nauki: przyrodnicze, humanistyczne itd. – zapowiada dyrektor Eliza Czapska. W planach na ten sezon jest jeszcze festiwal kulinarny, gdzie tematem wiodącym będzie kuchnia włoska. A pod koniec wakacji oczywiście tradycyjny turniej rycerski, który w tym roku będzie miał okrągłą, dwudziestą edycję i w związku z tym zapowiada się szczególnie efektownie.

Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie w gminie Przesmyki zachęca, by zajrzeć do niego jeszcze wiosną. Po odbudowie i wyposażeniu zabytkowego dworu zabrało się bowiem za dworski park i sad. – Uzupełniliśmy sad o historyczne odmiany drzew i krzewów owocowych. W parku i sadzie łącznie pojawiło się łącznie aż 17 tysięcy nowych roślin. Wiosna była chłodna i nie sprzyjała wegetacji, ale teraz właśnie nastał czas, gdy te wszystkie rośliny pokazują się w pełnej krasie – zaprasza dyrektor Krzysztof Starzewski.
Muzeum pożarnictwa w Kotuniu 3 czerwca urządza zlot klubów miłośników pożarnictwa, na którym mają się pojawić kolekcjonerzy z całej Polski. Odnawia też zabytkowy wóz strażacki marki Bedford, który będzie doprowadzony do stanu jezdnego i będzie latem objeżdżał okoliczne festyny i pikniki. – Szykujemy stroje strażackie oraz związane z tą dziedziną zabawy dla dzieci. Będzie nas widać – zapowiada Sławomir Kordaczuk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach, którego częścią jest placówka w Kotuniu.

Gospodarz dzisiejszego spotkania, prezes Dworu Mościbrody, Małgorzata Borkowska zachęca nie tylko ciszą i dobrą kuchnią: – W tym roku ruszyliśmy z letnimi potańcówkami. Odbywają się w każdy ostatni piątek miesiąca. A 15 sierpnia zapraszamy na festiwal muzyki tanecznej Disco Mazovia, który już na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń województwa.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook