Region

Odnowiono miejsce stracenia Pantaleona Potockiego

Siedlce Pon. 18.09.2023 11:11:13
18
wrz 2023

Na rogu ulic Świętojańskiej i Sienkiewicza w 1919 roku upamiętniono miejsce stracenia Pantaleona Potockiego, bohatera powstania krakowskiego, który wraz ze swoim oddziałem przypuścił atak na garnizon rosyjski w 1846 roku. Teraz teren ten przeszedł gruntowną przemianę. Renowacji uległo nie tylko otoczenie ale i Krzyż upamiętniający śmierć miejscowego bohatera. W poniedziałek, 18 września został ponownie zainstalowany na swoim miejscu.

Miejsce egzekucji Pantaleona Potockiego znajduje się obecnie na terenie przedsiębiorstwa Strus Development. Właściciel Konstanty Strus postanowił odświeżyć to ważne miejsce dla historii miasta.

- Krzyż wymagał renowacji, ponieważ ząb czasu pozostawił na nim ślad. Podzieliłem się tym z kierownictwem budowy, że musimy go odnowić. To jest nasza powinność, kultura chrześcijańska. Zawsze na rozstaju dróg stawiano krzyże. Jest to miejsce szczególne, niech do dzisiaj takim pozostanie – podkreśla Konstanty Strus.

Pamiątkowy Krzyż został odrestaurowany przez meblarnię Arche. - Wykonaliśmy czyszczenie powłok, uzupełnianie ubytków i impregnację olejem lnianym na gorąco. Mamy nadzieję, że krzyż będzie jeszcze pamiątką na wiele lat o ludziach, dzięki którym możemy dzisiaj żyć w ojczyźnie wolnej i szczęśliwej - mówi Jacek Feliński, reprezentujący grupę Arche.

Miejsce pamięci zostanie oddzielone geodezyjnie od miejsca budowy i aktem notarialnym przekazane po zagospodarowaniu na rzecz miasta Siedlce. Wokół krzyża przewidziano jeszcze ustawienie ławek i zaaranżowanie zielenią.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Siedlczanian. Pon. 18.09.2023 09:10:12

"który wraz ze swoim oddziałem przypuścił atak na garnizon rosyjski w 1846 roku" Z tym garnizownem to bym uważął. Chba wiedza nie jest zupełna na ten temat. Proponuję czytać więcej,