Region

„Obecność wyrażona znakiem”. Podsumowanie twórczości uczniów z niepełnosprawnościami

Siedlce Śr. 03.06.2026 20:00:20
03
cze 2026

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Siedlcach był organizatorem konferencji podsumowującej działalność artystyczno - techniczną uczniów z niepełnosprawnościami. Odbywała się ona pod hasłem „Obecność wyrażona znakiem” i była realizowana w ramach projektu, na który pozyskano środki z konkursu „Włączmy się!” prowadzonego przez Fundację Szansa – Jesteśmy Razem.

Motywem przewodnim konferencji była zwykła, niepozorna „kropka” – symbol początku twórczości, samodzielności myśli i odwagi w wyrażaniu siebie. Organizatorzy chcieli przede wszystkim zwrócić uwagę na twórczość osób z niepełnosprawnościami, a w szczególności ze spektrum autyzmu. Konferencja podsumowywała także obchodzony w kwietniu dzień autyzmu.

Podczas konferencji odbył się wykład poświęcony aktywności plastycznej i technicznej uczniów, prezentacja prac uczestników placówki, które powstały podczas warsztatów artystycznych, a także przedstawienie wykorzystujące nowoczesne technologie wspomagające komunikację. Na komunikację postawiono tu szczególny nacisk, aby pokazać, że można komunikować się także przez sztukę i inne formy, zwłaszcza przez osoby, które nie mówią. W ramach podsumowania projektu, oprócz warsztatów plastycznych odbyły się także warsztaty odnawiania starych ubrań oraz warsztaty krawieckie. W ramach tych ostatnich, powstały własnoręcznie zrobione i spersonalizowane, ozdobione twórczo, torby z filcu.

Nie odbyło się także bez akcentu muzycznego. Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Siedlcach dali prawdziwy popis swoich umiejętności, a uczestnikom spotkania nie pozostało nic innego, jak tylko klaskać w rytm muzyki. Zwieńczeniem konferencji był wspólny poczęstunek na słodko oraz wymiana doświadczeń.
W uroczystości wzięli udział m.in. dyrekcja ośrodka, grono pedagogiczne, uczniowie oraz zaproszeni gości m.in. studenci z Uniwersytetu w Siedlcach z wykładowcami. Na konferencji była także Julia Śliwowska, koordynatorka projektu „Włączmy sie”, którego operatorem jest Fundacja Szansa.



Projekt realizowany jest dzięki grantowi przyznanemu w ramach konkursu „Włączmy się!”, prowadzonego przez Fundację Szansa – Jesteśmy Razem. Inicjatywa współfinansowana jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu „Moc lokalnych inicjatyw”.

Konferencja pt. „Obecność wyrażona znakiem” odbyła się w środę, 3 czerwca w siedzibie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Siedlcach i podsumowała ostatecznie twórczość osób z niepełnosprawnościami, komunikację za pomocą różnych form oraz wyrażanie za pomocą nich emocji.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.